24 March 2011 - 09:30 AMT
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Շիրակի մարզ, որտեղ ծանոթացել է Գյումրիի «Մուշ-2» և «Անի» թաղամասերի նորակառույցների բնակարանային պայմաններին:
Ինչպես լրագրողներին է հայտարարել «Գլենդեյլ հիլզ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Վահե Ալմոյանը, այս տարվա ծրագրով նախատեսվում է 38 բնակելի շենքերի կառուցում աղետի գոտում, որոնցից 33-ը «Մուշ-2» թաղամասում, իսկ մնացածը՝ «Անիում»: Բնակարանների ընդհանուր թիվը 1756 է, որոնցից 212-ը «Անի» թաղամասում: Ըստ նրա, շինարարությունը կավարտվի սեպտեմբերին: «Այս պահի դրությամբ շինարարական աշխատանքներն ընթանում են ըստ ժամանակացույցի»,-ասել է նա:
Բացի այդ, շինարարության երկրորդ փուլի շրջանակներում նախատեսվում է 386 առանձնատուն կառուցել Լոռիի մարզում, երրորդ փուլում, որը կավարտվի 2012թ. նախատեսվում է 1500 առանձնատուն կառուցել Լոռու 24 գյուղական համայնքներում:
Անդրադառնալով շինարարական աշխատանքների որակին՝ Վահե Ալմոյանը նշել է, որ փոքր թերություններ միշտ էլ առաջանում են գործընթացի ժամանակ՝ ընդգծելով, որ ներքին վերահսկողությունից բացի, այժմ իրականացվում է եռաստիճան վերահսկողություն՝ ՀՀ քաղաքաշինության նախարարության ու տեխնիկական վերահսկողության կազմակերպության կողմից, Գյումրիի քաղաքապետարանի և մարզային ղեկավարության հետ համատեղ:

Президент Армении Серж Саргсян 24 марта с рабочим визитом посетил Ширакскую область Армении, где он ознакомился с процессом строительства в зоне бедствия, в городе Гюмри района «Муш-2» и «Ани», осмотрел жилищные условия новостроек.
Как сообщил журналистам генеральный директор «Глендел Хилз» Ваге Алмоян по программе нынешнего года предусмотрено строительство 38 жилых зданий, из них 33 – в районе «Муш-2», а остальные – в районе «Ани». Общее количество квартир – 1756, из них 212 – в квартале Ани. По его словам, строительство будет завершено в сентябре. «На данный момент строительные работы идут согласно запланированному графику», – сказал он.
Помимо этого, в рамках реализации второго этапа строительства, планируется, что в Лори будет построено 386 собственных жилых домов, в ходе третьего этапа, который завершится в 2012 году, будет построено 1500 собственных домов в 24 сельских общинах Лори.
Касаясь качества строительных работ, гендиректор компании «Глендел Хилз» отметил, что небольшие недостатки всегда возникают в ходе самого процесса, подчеркнув, что помимо внутреннего контроля, сейчас осуществляется трехступенчатый контроль, реализуемый министерством градостроительства Армении и организацией технического контроля совместно с мэрией Гюмри и областной администрацией.