24 March 2011 - 15:21 AMT
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության վարույթում 2011թ. հունվարի 10-ին հարուցված քրեական գործի նախաքննության շրջանակներում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308 –րդ հոդվածի 2-րդ մասով մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության նախկին պետ, ոստիկանության գեներալ-մայոր Հովհաննես Թամամյանին և նրա նկատմամբ Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշմամբ, որպես խափանման միջոց կիրառել է կալանավորում:
Նշված քրեական գործը Հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցվել է Երևան քաղաքի Կոմիտասի պողոտայում ապօրինի պահվող հրազենների գործադրմամբ տեղի ունեցած սպանության, ծանր մարմնական վնասվածքներ պատճառելու դեպքի առթիվ ոստիկանության Արաբկիրի քննչական բաժնում հարուցված, հետագայում ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչությունում քննված և ներկայումս Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի վարույթում գտնվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում իրավապահ մարմինների առանձին պաշտոնատար անձանց կողմից չարաշահումներ կատարելու փաստի առթիվ:
Նախաքննությունը շարունակվում է և ընթացքի վերաբերյալ հանրությանը կտրամադրվի հավելյալ տեղեկատվություն, հաղորդում է ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի վարչությունը:

24 March 2011 - 15:21 AMT
Бывшему начальнику Главного управления уголовного розыска Армении Овику Тамамяну предъявлено обвинение, в качестве меры пресечения выбран арест. Об этом сообщает пресс-служба генпрокуратуры Армении. Тамамяну предъявлено обвинение по 2-й части статьи 308 Уголовного кодекса Армении. Предварительное следствие осуществляет Специальная следственная служба в рамках уголовного дела, возбужденного 10 января.
Начальник Главного управления уголовного розыска Ованнес Тамамян и начальник Арабкирского отдела Полиции Вараздат Адамян обвиняются в умышленном искажении фактических обстоятельств расследования убийства, совершенного 12 мая 2010 года в Арабкирском районе, в результате которого гражданин, совершивший убийство, был вызван лишь в качестве свидетеля, избежав тем самым уголовной ответственности. Учитывая то обстоятельство, что Тамамян и Адамян, оставаясь на своих должностях, могли препятствовать всестороннему, полному и объективному следствию по уголовному делу, и на основании ходатайства генерального прокурора Армении, они были освобождены с занимаемых должностей и зачислены в резерв Полиции.