25 March 2011 - 07:50 AMT
«Պատվի գործ» հայ-ռուսական բարեգործական կազմակերպության կողմից նախաձեռնած` ռուսական համայնքի ներկայացուցիչների հանդիսավոր ընդունելության ընթացքում ներկայացվել է 1827թ. Օշականի ճակատամարտի ընթացքում Մայր Աթոռ Սբ. Էջմիածինը պարսկական հարձակումից փրկած ռուս զինվորների հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրի բարեկարգամ ներկայիս փուլի մասին պատմող աուդիոսլայդշոու: Հիշեցնենք, որ հուշահամալիրի վերածննդի նախաձեռնությունը պատկանում է Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոյին և իրականացվում «Պատվի գործ» հայ-ռուսական բարեգործական կազմակերպության կողմից:
Կազմակերպության նախագահ Անդրանիկ Նիկողոսյանն ընդգծեց երկու ժողովուրդների հերոսական անցյալի մասին հուշերը երիտասարդ սերնդին փոխանցելու անհրաժեշտությունը: Ռուսական համայնքի ներկայացուցիչներն, իրենց հերթին, բարձր գնահատեցին կատարած աշխատանքները` ընդգծելով, որ հայ և ռուս ժողովուրդների պատմական հիշողության պահպանումն ու արդիականացումը վերջին շրջանում իրականացվում է հավուր պատշաճի:
Օշականի ճակատամարտը Ռուս-պարսկական պատերազմի հերոսական էջերից է: 1827թ. օգոստոսի 17-ին պարսից շահ Աբբաս Միրզայի զորքերը պաշարել էին Էջմիածինը, որի փրկությանն էր շտապում ռուսական զորախումբը` Ա. Կրասովսկու գլխավորությամբ: Պարսիկները ճակատամարտը տանուլ տվեցին: Որոշում ընդունվեց Օշականում ռուս զինվորների հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիր կանգնեցնել, որի բացումը կայացավ 1834թ.: Մեր օրերում Օշականի հուշահամալիրը հայտնվել էր անմխիթար վիճակում: «Օշականի հուշահամալիրի վերածնունդ» ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է դրան նոր շունչ հաղորդել, ասվում է «Պատվի գործ» հայ-ռուսական բարեգործական կազմակերպության մամլո հաղորդագրության մեջ: Սա «Պատվի գործ» կազմակերպության երկրորդ լայնամաշտաբ ծրագիրն է: Առաջինը` Գյումրիում Պատվո Բլրի բարեկարգումն էր: Հուշահամալիրի բացումը տեղի ունեցավ անցյալ տարվա օգոստոսին` Ռուսաստանի և Հայաստանի նախագահների մասնակցությամբ:

25 March 2011 - 07:50 AMT
Представители русской общины Армении высоко оценивают инициативы по сохранению и актуализации общей исторической памяти двух народов. Российско-армянская благотворительная организация ''Дело чести'' организовала прием представителей русской общины Армении, в ходе которого было представлено аудиослайдшоу о нынешнем этапе возрождения памятного комплекса русским воинам-спасителям первопрестольного Эчмиадзина, павшим в Ошаканской битве 1827 года.
Председатель организации ''Дело чести'' Андраник Никогосян в своем слове подчеркнул важность приобщения современной молодежи к героическому прошлому двух народов. Представители русской общины, в свою очередь, высоко оценили проделанные работы, подчеркнув, что сохранение и актуализация общей исторической памяти русского и армянского народов в последнее время осуществляется должным образом.
Ошаканская битва 1827г. – одна из героических страниц русско-персидской войны, в ходе которой Восточная Армения была освобождена от персидского ига и присоединена к России. Тогда у древней армянской деревни Ошакан произошло кровопролитное сражение между армией наследника персидского престола Аббаса-Мирзы и русским войсковым отрядом под командованием генерал-лейтенанта А.И.Красовского, спешившим на помощь первопрестольному святому Эчмиадзину, осажденному персидскими войсками. Победа при Ошакане была увековечена в 1833-1834гг. памятником в честь павших русских воинов.
Это уже второй крупномасштабный проект организации ''Дело чести'' по сохранению исторической памяти двух народов. Первым был проект возрождения в Гюмри Холма Чести – военного кладбища, где захоронены офицеры русской армии, погибшие в ходе русско-турецких войн XIX века. Воссозданный мемориальный комплекс был открыт президентом России Дмитрием Медведевым и президентом Армении Сержем Саргсяном 20 августа 2010 г. в ходе государственного визита главы российского государства в Армению.