29 March 2011 - 08:37 AMT
2010 թվականին տեխզննում է անցել Հայաստանում գրանցված ավտոտրանսպորտային միջոցների 70-75 տոկոսը, ինչը կազմում է 360-370 հազար , մարտի 29-ին Երևանում հաղորդել է Վարորդների իրավունքների պաշտպանության կենտրոնի «Աքիլլես» ՀԿ-ի նախագահ Էդուարդ Հովհաննիսյանը: Ըստ նրա, տեխզննման կազմակերպումը Հայաստանում, խորհրդային ժամանակներից ի վեր, ֆիկտիվ բնույթ է կրում, քանի որ չի իրականացվում պատշաճ մակարդակով, իսկ ավտոմեքենաների սեփականտերերը կարող են վճարել պահանջվող գումարն ու չանցնել տեխզննում: Այդ առնչությամբ նա պարզաբանել է, որ երկրի ավտոպարկը 70 տոկոսով բաղկացած է հին մեքենաներից, ինչը վարորդների մոտ ցանկություն է առաջացնում դիմել կոռուպցիոն բնույթի քայլերի և վճարել 12 հազար դրամ 5 հազարի փոխարեն՝ ուղևորատար, և 30 հազար 13 հազարի փոխարեն՝ բեռնատարների համար:
Միևնույն ժամանակ Էդուարդ Հովհաննիսյանի տարակուսանքն է հարուցում այն փաստը, որ շուկայում գործող տեխզննման ընկերությունները քայլեր չեն ձեռնարկում սպասարկման որակը բարելավելու և հաճախորդներին գրավելու համար:

29 March 2011 - 08:37 AMT
В 2010 году технический осмотр прошло 70-75% всех зарегистрированных в Армении автотранспортных средств, что составляет 360-370 тыс. штук, сообщил 29 марта в Ереване председатель центра защиты прав водителей ОО «Ахилл» Эдуард Ованесян. По его словам, процесс организации техосмотра в Армении, начиная с советских времен, носит фиктивный характер, поскольку не осуществляется на должном уровне, а владельцам автомобилей на руку заплатить требуемую сумму и не проходить его. В связи с этим он пояснил, что автопарк страны на 70% состоит из старых машин, что и вызывает желание водителей идти на коррупционные шаги и платить 12 тыс. драмов вместо 5 тыс – для пассажирских, и 30 тыс. вместо 13 тыс. – для грузовых.
В то же время недоумение у Эдуарда Ованесяна вызывает тот факт, что действующие на рынке компании по предоставлению данных услуг не предпринимают шагов для повышения качества своего обслуживания с целью привлечения большего числа клиентов.