30 March 2011 - 11:05 AMT
ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանն այսօր հանդիպեց Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագետների եւ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ:Փոխվարչապետը հյուրերին մանրամասներ ներկայացրեց մայիսին Երեւանում նախատեսվող միջազգային համաժողովի մասին, որը նվիրված է փախստականների անօթեւանության խնդիրներին: Համաժողովի նպատակն է համատեղել ՀՀ կառավարության եւ միջազգային դոնոր հանրության ջանքերը` հիմնախնդրի լուծման ուղղությամբ ծրագրերի իրականացման առումով: Համաժողովի անցկացման վերաբերյալ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատար Անտոնիո Գուտերեշի հետ, եւ արդեն ստացվել է նրա համաձայնությունը:
Փոխվարչապետը ներկայացրեց նաեւ խնդրի լուծման ուղղությամբ մինչ այժմ ՀՀ կառավարության կողմից իրականացված աշխատանքները: Նշվեց, որ դեռ 2004թ-ին ՀՀ կառավարության հաստատած ծրագրով խնդիր էր դրվել լուծել 3470 առավել կարիքավոր փախստականների բնակարանային ապահովության հարցը: Այդ նպատակի համար 2005թ-ից պետբյուջեից գումարներ են հատկացվել, սակայն ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի պատճառով վերջին երկու տարիներին գումարներ չեն նախատեսվել: Հաշվառված ընտանիքներից ներկայումս հանրապետությունում առկա է մոտ 1200 առավել կարիքավոր ընտանիք, որոնցից ավելի քան 800-ը` միայն Երեւանում: Բացի հաշվառվածներից կան նաեւ ցուցակում չընդգրկված ընտանիքներ: Հիմնախնդրի ամբողջական լուծման համար լրացուցիչ ջանքերի եւ հնարավորությունների ներդրման անհրաժեշտություն կա, եւ համաժողովից այդ հարցում աջակցություն է ակնկալվում, ասվում է տարածքային կառավարման նախարարության հաղորդագրության մեջ: Միաժամանակ` կառավարությունը նաեւ մի շարք ծրագրեր է իրականացնում փախստականներով բանակեցված համայնքների ենթակառուցվածքների բարելավման ու զարգացման ուղղությամբ:
Համաժողովի կազմակերպման նպատակով ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որի կողմից ներկաներին փոխանցվեցին նրանց երկրների կառավարություններին եւ կազմակերպությունների ղեկավարությանն ուղղված մասնակցության հրավերները: Նախատեսվում է, որ համաժողովին կմասնակցեն տարբեր երկրների, միջազգային մարդասիրական եւ ֆինանսական կազմակերպությունների, համահայկական կառույցների, ինչպես նաեւ տեղական գործարար եւ հասարակական շրջանակների ներկայացուցիչներ:

Вице-премьер, министр территориального управления Армен Геворкян встретился с дипломатами, аккредитованными в Армении, а также представителями международных организаций.
Вице-премьер представил гостям подробную информацию о предстоящем в мае в Ереване международном конгрессе, посвященном проблемам беженцев. Цель конгресса -объединить усилия правительства Армении и международного сообщества, доноров по разрешению проблем.
С Верховным комиссаром ООН по делам беженцев Антонио Гутерешем уже была достигнута договоренность о проведении конгресса и получено его согласие.
Армен Геворкян представил также работы по разрешению проблем беженцев, осуществленные до сих пор со стороны правительства РА. Еще в 2004 г. по программе, утвержденной правительством РА, был поставлен вопрос об обеспечении жильем 3470 наиболее нуждающихся беженцев, и с этой целью в 2005 г. из госбюджета были выделены средства. Однако из-за финансового кризиса в последние два года средств не было предусмотрено. В настоящее время в республике зарегистрировано около 1200 особо нуждающихся семей, из них более 800 семей – в Ереване. Кроме зарегистрированных, есть также семьи, не включенные в списки. Для окончательного решения вопроса необходимы новые возможности и дополнительные усилия, и в этом плане от конгресса ожидается содействие. В то же время правительство осуществляет ряд программ, направленных на улучшение и развитие инфраструктур общин, населенных беженцами.