5 April 2011 - 04:42 AMT
Ապրիլի 5-ին` 11:00-ին Ռուս-հայկական (Սլովանական) համալսարանում նորվեգացի բևեռախույզ, կենդանաբան, նոր գիտության` ֆիզիկական օվկիանոսագրության հիմնադիր, քաղաքական գործիչ, հումանիստ, բարերար, 1922 թվականին Նոբելյան խաղաղության մրցանակի դափնեկիր Ֆրիտյոֆ Նանսենի 150-ամյակին նվիրված գիտաժողով կբացվի:
Գիտաժողովը կբացի ՌՀՄ գիտական աշխատանքի գծով պրոռեկտոր Պարգև Ավետիսյանը: Ելույթ կունենան նաև Ֆրիտյոֆ Նանսենի Հայկական հիմնադրամի նախագահ Ֆելիքս Բախչինյանը, պատմական գիտությունների թեկնածու, ՌՀՄ դասախոս Բենիամին Մայիլյանը, ինչպես նաև ՌՀՄ ուսանողներ:
Գիտաժողովի ընթացքում ծրագրվում է Յուրի և Ռուբեն Երզնկյանների «Ֆրիտյոֆ Նանսենն ու Հայաստանը» ֆիլմի ցուցադրությունն ու Ֆրիտյոֆ Նանսենի` ութ հատորից բաղկացած Ստեղծագործությունների ժողովածուի շնորհանդեսը:

5 April 2011 - 04:42 AMT
5-го апреля в 11:00 в Российско-Армянском (Славянском) университете состоится научная конференция, посвященная 150-летию норвежского полярного исследователя, учёного-зоолога, основателя новой науки — физической океанографии, политического деятеля, гуманиста, филантропа, лауреата Нобелевской премии мира за 1922 год Фритьофа Нансена.
Конференцию откроет проректор РАУ по научной работе Паргев Аветисян. На конференции выступят председатель Армянского фонда Фритьофа Нансена Феликс Бахчинян, кандидат исторических наук, преподаватель РАУ Бениамин Маилян, а также студенты РАУ.
В ходе конференции планируется просмотр фильма Юрия и Рубена Ерзнкянов “Фритьоф Нансен и Армения” и презентация Собрания сочинений Фритьофа Нансена в восьми томах.