6 April 2011 - 13:08 AMT
Կանոնավոր ֆիզիկական ակտիվությունը, առողջ սնունդը, աղի սահմանափակումը սննդի մեջ, ինչպես նաև ծխելուց և ալկոհոլի մեծ քանակից հրաժարվելը նվազեցնում է սրտանոթային հիվանդությունների առաջացման վտանգը: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Երևանի գլխավոր սրտաբան Պարունակ Զելվեյանը:
Նրա կարծիքով, գարնանային և աշնանային սրացումները հատուկ են սրտանոթային հիվանդություններին: «Բնության նման մեր օրգանիզմը գարնանն արթնանում է խորը քնից: Գարնանը եղանակի անկայունությունը, հաճախակի փոփոխությունները բացասական են ազդում օրգանիզմի վրա, մասնավորապես, սրտանոթային համակարգի: Եղանակային պայմանները սուր կերպով ազդում են նույնիսկ առողջ օրգանիզմի վրա»,- ասել է մասնագետը:
Զելվեյանը կոչ է արել բնակչությանը սրտի նոպաների դեպքւմ անհապաղ դիմել բժշկի, այլ ոչ թե զբաղվել ինքնաբուժությամբ:

Регулярная физическая активность, здоровое питание, ограничение соли в пище, а также отказ от потребления сигарет и большого количества алкоголя поможет снизить риск возникновения сердечнососудистых заболеваний. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил главный кардиолог Еревана Парунак Зелвеян.
Как отметил кардиолог, весенние и осенние обострения присущи сердечнососудистым заболеваниям. «Как природа, так и наш организм весной пробуждается от глубокого сна. Нестабильность и частые перемены погоды весной негативно влияют на организм, в частности, на сердечно-сосудистую систему. На погодные изменения остро реагирует даже здоровый организм», – сказал специалист.
Парунак Зелвеян призвал население в случае сердечных приступов незамедлительно обращаться к знакомому врачу, а не заниматься самолечением.