7 April 2011 - 11:30 AMT
Արման Բաբաջանյան. Ռոբերտ Քոչարյանի ընտանիքը չի լռեցնի մեզ, «Ժամանակը» կշարունակի իր գործունեությունը
Արմինե Օհանյան. ՀՀ «Հեռուստատեսության ու ռադիոյի մասին» օրենքում կատարված ուղղումները չեն բխում մամուլի շահերից: Այս մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հյատարարել է «Հրապարակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Արմինե Օհանյանը: Ըստ նրա, եթե ուշադրություն դարձնենք այն դատավարություններին, որոնք տեղի են ունեցել ուղղումների ընդունումից հետո, ապա կհասկանանք, որ տպագիր մամուլը հայտնվել է այս օրենքի ծուղակում: Նա նշել է, որ նույնիսկ լրագրողական էթիկայի պահպանման դեպքում թերթերն այնուամենայնիվ տուժում են, քանի որ միևնույն է բողոքներ ներկայացվում առ այն, թե քաղաքական գործչին վիրավորել է այս կամ այն արտահայտությունը: «Եթե թերթը հնարավորություն է տալիս կարծիք հայտնել, իսկ քաղաքական գործիչը պատրաստ չէ դրան, թերթը հայտնվում է աnհեթեթ մի իրավիճակում»,-ասել է նա:
Իր հերթին «Ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Արման Բաբաջանյանը նշել է, որ այդ գործընթացը քաղաքական միտումներ ունի, որի նպատակն է վերահսկել մամուլը: Ըստ նրա, իշխանություններն ի դեմս մամուլի սպառնալիք են տեսնում: Նա նշել է, որ այսօր դատավարության մասնակիցներ են միայն անկախ թերթերը:
Բաբաջանյանը նշել է, որ այսօր դատավարության ընթացքում պարզվել է, որ Սարգիս Գրիգորյանը, որը ներկայացնում է Քոչարյանների ընտանիքի շահերը «Ժամանակ» և «Հրապարակ» թերթերի դեմ դատավարություններում, իրականում փաստաբան չէ: Հիմնվելով դրա վրա՝ Բաբաջանյանը նշել է,որ վերջինս իրավունք չունի վարձատրություն պահանջել իր ծառայությունների դիմաց մեղադրվող կողմից: Նա նշել է նաև, որ անկախ ամեն ինչից թերթը կշարունակի գործունեությունը: «Ոչ Սարգիս Գրիգորյանը, ոչ Ռոբերտ Քոչարյանի ընտանիքը չեն ստիպի մեզ լռել: Նույնիսկ, եթե դատավարությունն ավարտվի Քոչարյանի ընտանիքի օգտին, թերթի ընթերցողները, որը հրատարակվում է նաև Լոս Անջելեսում, մտադիր են հանգանակություն անել և վճարել անհրաժեշտ գումարն այդ ընտանիքին»,-ասել է նա:
2010թ. ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ընտանիքը դատական հայց էր ներկայացրել «Ժամանակ» թերթի դեմ այդ պարբերականում երեք հրապարակումների առնչությամբ: Թերթում հրապարակված երկու նորություններն ու մեկ հոդվածը վերաբերում էին Ռոբերտ Քոչարյանի տիկնոջ՝ Բելլա Քոչարյանի և նրա որդու՝ Սեդրակ Քոչարյանի գործունեությանը: Քոչարյանների ընտանիքը 6 մլն դրամ փոխհատուցում է պահանջում թերթից:

Внесение поправок в закон РА «О телевидении и радио» имеет политические тенденции, они направлены на полноценный контроль прессы, так как власти видят в прессе угрозу. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил главный редактор газеты “Жаманак” (Время) Арман Бабаджанян. «Не случайно, что это решение было принято перед парламентскими и президентскими выборами РА, которые состоятся в 2012-13 гг», – сказал он. В этом контексте он заметил, что сегодня в судебные разбирательства вовлечены лишь независимые газеты.
При этом Бабаджанян сообщил, что в ходе судебного заседания по иску семьи Кочарян против газеты «Жаманак» выяснилось, что Саркис Григорян, который представляет интересы семьи Кочарян, на самом деле не является адвокатом. Основываясь на этом Бабаджанян отметил, что последний не имеет права требовать, чтобы обвиняемая сторона оплачивала его услуги. Он также отметил, что, несмотря ни на что, газета будет продолжать свою деятельность. «Ни Саркис Григорян, ни семья Роберта Кочаряна не заставят нас молчать. Даже, если судебный процесс завершится в пользу семьи Кочарян, то читатели газеты, которая также издается в Лос-Анджелесе (США), соберут финансовые средства и выплатят необходимую сумму этой семье», – сказал он.
Бабаджанян также призвал омбудсмена Армении Карена Андреасяна предпринять определенные шаги и организовать слушания в парламенте РА для того, чтобы закон о «О телевидении и радио» был пересмотрен.
В 2010 году семья бывшего президента Армении Роберта Кочаряна подала судебный иск против газеты «Жаманак» в связи с тремя публикациями, появившимися в газете в сентябре этого года. Опубликованные в газете две новости и одна статья касались деятельности супруги Роберта Кочаряна – Беллы Кочарян и его сына – Седрака Кочаряна. Семья Кочарян требует от газеты «Жаманак» компенсации в размере 6 миллионов драмов.