8 April 2011 - 08:42 AMT
Այսօր Հայաստանի Գիտութունների ազգային ակադեմիայում կայացել է կլոր սեղան ռուսական պատվիրակության անդամների մասնակցությամբ` «Աշխարհը նվաճած Գագարինի տիեզերական ժամը. միասնական երկրի ժողովրդի հերոսական աշխատանքի արդյունքը»:
Կլոր սեղանը կայացել է դեպի տիեզերք մարդու թռիչքի 50-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում: «Ողջ աշխարհում այսօր տեղի են ունենում հոբելյանական միջոցառումներ` նվիրված առաջին տիեզերագնաց Յուրի Գագարինի` տիեզերական թռիչքի 50-ամյակին, և հաշվի առնելով այն, որ Հայաստանը նույնպես մասնակցել է տիեզերքում իրականացված գիտական ծրագրերին, մենք որոշել են կլոր սեղան կազմակերպել»,- լրագրողներին ասել է Հայաստանի ԳԱԱ նախագահ, ակադեմիկոս Ռադիկ Մարտիրոսյանը: Նրա խոսքերով, այս միջոցառումը կարևոր է նրանով, որ հնարավորություն է տալիս վերականգնել Հայաստանի և Ռուսաստանի գիտական հաստատությունների միջև տիեզերքի ուսումնասիրության գործում թուլացած կապերը: Միաժամանակ, նա նշել է, որ 1960-ական թթ. Բյուրականի աստղադիտարանը Հայաստանում և աշխարհում տիեզերքի ուսումնասիրության առաջատար գիտական կազմակերպություն է եղել:
Իր հերթին, ակադեմիկոս Վահե Գուրզադյանը նշել է, որ Գագարինի տիեզերական թռիչքը մարդկության աստեղային ժամն էր: Նա հույս է հայտնել, որ 50 տարի անց ՀՀ ԳԱԱ-ն նշելու է դեպի տիեզերք մարդու թիռչքի 100-ամյակը:
Ռուսական պատվիրակության կազմում են Ռուսաստանի հերոս, օդաչու-տիեզերագնաց Միխայիլ Տյուրինը, Պետդումայի պատգամավորներ, «Ռոսկոսմոսի» ներկայացուցիչներ և այլոք:

Сегодня в Национальной академии наук Армении состоялся круглый стол с членами российской делегации – участниками Кавказской эстафеты единства "Космический полет Гагарина, покоривший мир: результат героического труда народа единой страны".
Круглый стол состоялся в рамках мероприятий, посвященных 50-летия полета человека в космос. “Во всем мире сегодня проходят юбилейные мероприятия, приуроченные к 50-летию полета первого космонавта Юрия Гагарина в космос, и, имея в виду то, что Армения тоже имела активное участие в научных программах, осуществляемых в космосе, мы решили организовать круглый стол”, – сказал журналистам председатель НАН Армении, академик Радик Мартиросян. По его словам, это мероприятие важно тем, что дает возможность восстановить ослабленные связи в деле исследования космоса между научными заведениями Армении и России. При этом он заметил, что в 1960-е годы Бюраканская астрофизическая лаборатория была ведущей научной организацией в Армении и во всем мире по исследованию космического пространства
В свою очередь академик Ваге Гурзадян отметил, что полет Юрия Гагарина в космос был звездным часом человечества. По его словам, полет человека в космос – достижение вечности. Он также выразил надежду, что через 50 лет в зале НАН РА также будет отмечаться и 100-летие полета человека в космос. В этом контексте он напомнил, что ООН объявила 12 апреля Международным днем полета человека в космос.
В составе прибывающей российской делегации – герой России, летчик- космонавт РФ Михаил Тюрин, депутаты Государственной Думы, представители Роскосмоса, сотрудники ведущих центров российской науки, работающих в сфере освоения космоса, – Института медико-биологических исследований РАН и Института космических исследований РАН.