8 April 2011 - 11:31 AMT
Այս տարի ապրիլի 13-ի գիշերը Հայաստանի լեռնային և նախալեռնային շրջաններում կգրանցվի 0 աստիճան ջերմություն, լրագրողներին է հայտնել Արտակարգ իրավիճակների նախարարության Հայպետհիդրոմետ ծառայության օպերատիվ հիդրոօդերեւութաբանական կանխատեսումների կենտրոնի պետ Զարուհի Պետրոսյանը: Նա նշեց, որ ապրիլի 14-ից ջերմաստիճանը ինտենսիվ կերպով կսկսի բարձրանալ: Զարուհի Պետրոսյանի հավաստմամբ, այս տարի այնուամենայնիվ ցրտահարություններ չեն սպասվում: Կենտրոնի պետը նաև նշեց, որ մինչև նշված օրը ցերեկային ջերմաստիճանը կնվազի 5-6 աստիճանով, իսկ գիշերը` 4-5: Ապրիլի 10-12 ընկած ժամանակահատվածում կլինեն տեղումներ նորմայից բարձր քանակությամբ:
Համաձայն հիդրոօդերեւութաբանական ծառայության տվյալների, այս տարի սպասվում է 40-45 տոննա ծիրանի բերք, եղանակային պայմաններից ելնելով: Այս օրերին մարզերում տեղացած ձյունը Պետրոսյանի հավաստմամբ ոչ մի վնաս չի հասցրել բերքին, քանի որ տեղումները գրանցվել են լեռնային շրջաններում, որտեղ ծառերը դեռ չեն հասցրել ծաղկել:

8 April 2011 - 11:31 AMT
“В ночь на 13 апреля в предгорьях и горные районах Армении температура опустится до 0”, – сообщила сегодня журналистам начальник Центра оперативной гидрометеорологии Армгидрометслужбы Заруи Петросян. По ее словам, до 14 апреля температура понизится на 5-6 градусов днем и на 4-5 градусов ночью. А 10-12 апреля ожидаются осадки выше нормы. Однако, заморозки в апреле не грозят. Но, по словам Петросян, с 14 апреля температура воздуха значительно повысится.
По данным Армгидрометслужбы, погода способствует богатому урожаю и ожидается, что в этом году урожай абрикосов составит 40-45 тонн. Снег же, который на днях выпал в горных районах республики, не повредил урожаю потому, как там деревья еще не успели зацвести.