8 April 2011 - 15:25 AMT
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ապրիլի 8-ին ընդունել է տիեզերք մարդու առաջին թռիչքի 50-ամյակի տոնակատարության միջոցառումների շրջանակում Հայաստան ժամանած Ռուսատանի Դաշնության «Ռոսկոսմոս» գործակալության պատվիրակությանը` տիեզերագնաց-օդաչու, ՌԴ հերոս Միխայիլ Տյուրինի գլխավորությամբ:
Ողջունելով «Միասնության կովկասյան մեկնարկ. «Գագարինի` աշխարհը նվաճած տիեզերական թռիչքը, որպես միասնական երկրի ժողովրդի հերոսական աշխատանքի արդյունք» խորագրի ներքո անցկացվող միջոցառման մասնակիցներն` Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանում մեծ նշանակություն են տալիս տիեզերք մարդու առաջին թռիչքի 50-ամյակի տոնակատարությանը և հպարտանում, որ ժամանակին լինելով մի մեծ և ընդհանուր երկրի կազմում, հայերը կարողացել են իրենց զգալի ներդրումն ունենալ տիեզերք մարդու առաջին թռիչքի նախապատրաստման, տիեզերքի ճանաչման ու տիեզերագնացության զարգացման գործում:
«Մենք իսկապես հպարտանում ենք մեր ընդհանուր պատմության հերոսական դրվագներով: Կարծում եմ` ով չի հիշում անցյալը` չի կարող ունենալ ապագա: Ես շատ ուրախ եմ, որ այդ միջոցառումների հասցեատերն առաջին հերթին երիտասարդությունն է, քանի որ ավագ սերնդի ներկայացուցիչները շատ լավ հիշում են այդ ժամանակաշրջանը: Ուրախալի է, որ նրանք ոչ միայն հասցեատերն են, այլ իրենք էլ ակտիվորեն մասնակցում են միջոցառումների անցկացմանը: Սա լավ առիթ է երիտասարդներին բացատրելու, որ ապագան պատկանում է նրանց, ովքեր ունեն գիտելիք, խիզախ են, ունեն համառություն»,- ասել է նախագահը:
Պատվիրակության անդամները շնորհակալություն են հայտնել հանրապետության ղեկավարին` ջերմ ընդունելության և Հայաստանում տիեզերք մարդու առաջին թռիչքի 50-ամյակի միջոցառումների անցկացմանն աջակցելու համար: Նրանք ընդգծել են, որ թերթելով անցած 50 տարիների խորհրդային տիեզերագնացության պատմությունը, ծանոթանալով փաստագրական բացառիկ նյութերին` ևս մեկ անգամ համոզվեցին, թե որքան մեծ է եղել հայերի ներդրումը տիեզերքի ճանաչման ու տիեզերագնացության զարգացման գործում, հաղորդում է ՀՀ նախագահի մամլո գրասենյակը:

8 апреля президент Армении Серж Саргсян встретился с делегацией российского агентства “Роскосмос”, во главе с летчиком-космонавтом, Героем России Михаилом Тюриным. В ходе встречи Серж Саргсян отметил, что в Армении придают большое значение празднованию 50-летия со дня первого полета человека в космос, и гордятся, что, находясь в свое время в составе большого и общего государства, армяне смогли внести свой значительный вклад в подготовку первого полета человека в космос, а также развитие космонавтики.
«Мы действительно гордимся героическими отрывками нашей общей истории. Думаю, что тот, кто не помнит прошлого, не может иметь будущего”, – сказал президент РА. При этом он выразил удовлетворение тем, что участником мероприятий в первую очередь является молодежь, поскольку представители старшего поколения очень хорошо помнят этот период. “Радует, что они не только адресаты, но и сами активно участвуют в проведении мероприятий. Это хороший повод для того, чтобы объяснить молодежи, что будущее принадлежит тем, у кого есть знания, храбрость и настойчивость», – сказал он.
В свою очередь, члены делегации выразили благодарность за теплый прием и проведение мероприятий, посвященных 50-летию со дня первого полета человека. Они также отметили, что перелистывая историю советской космонавтики за прошедшие 50 лет, и ознакомившись с исключительными документальными материалами, они еще раз убедились в том, насколько большим был вклад армян в дело открытия космоса и развития космонавтики, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Делегация прибыла в Ереван в рамках мероприятий по празднованию 50-летия первого полета человека в космос.