12 April 2011 - 09:18 AMT
Երևանի Վ. Բրյուսովի անվ. պետական լեզվաբանական համալսարանում, Ֆրանկոֆոնիայի շրջանակներում ապրիլի 12-ին տեղի ունեցավ «Աշխարհի լեզվական պատկերը» թեմայով երրորդ միջազգային գիտաժողովի բացումը:
Գիտաժողովում բացման խոսքով հանդես եկան համալսարանի ռեկտոր Սուրեն Զոլյանը, Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Անրի Ռենոն, ՀՀ ԱԳ նախարարի ֆրանկոֆոնիայի գծով խորհրդական Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանը և Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանի ռեկտոր Ժոել լը Մոզելեկը:
«Այսօր շատ երկրների համար գլոբալիզացիայի պայմաններում շատ դժվար է պահպանել լեզուն սեփական երկրի տարածքում: Մենք խնդիր ենք դրել ոչ միայն Ֆրանսիայում, այլ նաև շատ այլ երկրներում պահպանել մեր լեզուն և նրա ավանդույթները: Ֆրանսերենը մի լեզու է, որը հաճախ կիրառվում է քաղաքական և մշակութային վերնախավի շրջանակներում»,-գիտաժողովի ժամանակ ասաց Ռենոն:
Գիտաժողովին մասնակցում են ԵՊԼՀ դասախոսներ, Ֆրանսիայի մի քանի համալսարանների, Բուլղարիայի «Սուրբ Կլիմենտ Օխրիդսկու» համալսարանի, Շվեյցարիայի Քոլեջ Գրանդսոնի և Մինսկի պետական լեզվաբանական համալսարանի ներկայացուցիչներ:
Գիտաժողովը կշարունակի աշխատանքը մինչև ապրիլի 13-ը: Գիտաժողովի ընթացքում շոշափվելու են լեզվական ինքնության, լեզվական պատկերի հարցեր, կարվեն թարգմանչական վերլուծություններ, տեղի կունենա միջմշակութային երկխոսություն լեզվի միջոցով և այլն:

В Ереванском государственном лингвистическом университете имени В. Брюсова 12-го апреля в рамках Дней франкофонии состоялось открытие третьей международной конференции на тему “Лингвистическая картина мира”. С вступительной речью на конференции выступили ректор университета Сурен Золян, посол Франции в Армении Анри Рено, консультант главы МИД РА по вопросам франкофонии Кристиан Тер-Степанян и ректор Французского университета в Армении Жоэль ле Мозелек.
“Сегодня в условиях глобализации многим странам очень тяжело сохранить язык на территории даже своей страны. Мы поставили задачу не только во Франции, а также и в других странах мира сохранить наш язык и его предания. Французский язык является языком, который очень часто используется в политической и культурной жизни”, – во время конференции сказал Рено.
В конференции принимают участие преподаватели ЕГЛИ, представители нескольких французских университетов, института “Святого Клемента Охридского” в Болгарии, а также представители швейцарского Коледж Грандсона и Минского государственного лингвистического университета.
Конференция продолжит работу до 13 апреля. На конференции будут затронуты темы языковой самостоятельности, лингвистической картины, будут обсуждены проблемы переводов, а также межкультурного диалога с помощью языка и т.д.