13 April 2011 - 12:47 AMT
Հայաստանի գլխավոր դատախազության տվյալների համաձայն 2010-ի առաջին կիսամյակում արձանագրվել է սեռական հողի վրա կատարված 54 հանցագործություն: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է իրավաբան Դավիթ Թովմասյանը: Նրա խոսքերով, 2009-ի նույն շրջանում նման հանցագործությունների թիվը կազմել է 30: «Այսինքն ստացվում է, որ մեկ տարում սեռական հողի վրա հանցագործությունների թիվն ավելացել է 80 տոկոսով»:
Թովմասյանը նաև հաղորդել է, որ «Կանանց համար ռեսուրսային կենտրոնը» հետևել է Նուբարաշենի թիվ 11 հատուկ դպրոցի դատական գործի ընթացքին, որտեղ հայոց լեզվի և գրականության ուսուցիչ Լևոն Ավագյանը սեռական ոտնձգություններ է կատարել անչափահաս աշակերտուհիների նկատմամբ, և հանգել է այն հետևության, որ Հայաստանի ՔՕ 140 և 141 հոդվածներում թերություններ կան: «Անընդունելի է, որպեսզի սեռական հողի վրա հանցագործություն կատարած մարդկանց պատիժը սահմանափակվի միայն տուգանքով»,- ասել է նա և հավելել, որ անհրաժեշտ է խստացնել պատիժը:
Դրա հետ կապված` Դավիթ Թովմասյանը և երկու այլ իրավաբաններ 2010-ին նախագիծ են պատրաստել ՔՕ-ում փոփոխություններ կատարելու համար: Առաջարկվում է բացառել տուգանք վճարելու հնարավորությունը, և որպես պատիժ սահմանել ազատազրկում: «Նման հանցագործությունները պետք է դիտարկվեն որպես սեռական հողի վրա կատարված ծանր կամ առանձնակի ծանր հանցագործություն»,- ասել է նա և հավելել, որ պետք է միջոցներ ձեռնարկել`նման հանցագործությունները կանխելու համար: Նրա խոսքերով, շուտով այդ նախագիծը քննարկվելու է ՀՀ խորհրդարանում:

По данным Генеральной прокуратуры Армении в первой половине 2010 года было зафиксировано 54 преступления на сексуальной почве. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил юрист Давид Товмасян. По его словам, в тот же период 2009 года число подобных преступлений составляло 30. “То есть получается, что за год количество преступлений на сексуальной почве увеличилось на 80%”, – заявил юрист. В этом контексте он сообщил, что в 2009 году общее количество подобных преступлений составило 73, в 2008 году – 63, а в 2007 году – 33. “То есть, можно сказать, что в течение последних лет количество преступлений на сексуальной почве растет”, – сказал он. Однако, он заметил, что это всего лишь официальные данные. По мнению юриста, реальное число жертв преступлений на сексуальной почве намного больше.
В свою очередь, директор Ресурсного центра для женщин сообщила, что на горячую линию Центра в течение недели в среднем звонят от 5 до 7 женщин, в том числе – несовершеннолетние девушки. По ее словам, многие предпочитают не обращаться в полицию.