15 April 2011 - 07:00 AMT
Ապրիլի 15-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ԳԱԱ տարեկան ընդհանուր ժողովը, որի ընթացքում ԳԱԱ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը ամփոփեց 2010 թվականի գիտական գործունեության արդյունքները: Ժողովին մասնակցում էին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ՀՀ կրթության նախարար Արմեն Աշոտյանը, կառավարության անդամներ, ԱԺ պատգամավորներ, գիտնականներ, ինչպես նաև ՀՀ ԳԱԱ արտասահմանյան անդամներ Ֆրանսիայից, Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից և Գերմանիայից:
Իր ելույթում Ռադիկ Մարտիրոսյանը կարևորեց «Գիտությունների ակադեմիայի մասին» ՀՀ օրենքի մշակումը, որն արդեն ընդունվել է ԱԺ-ի կողմից: Նշվեց նաև, որ ակադեմիայի նոր անդամներ են դարձել բազմաթիվ վաստակաշատ գիտնականներ: Ժողովի հատուկ հյուրն էր Սանկտ Պետերբուրգի Էրմիտաժ թանգարանի տնօրեն Միխաիլ Պիոտրովսկին:
ԳԱԱ նախագահը հատուկ նշեց ակադեմիայի աշխատողների աշխատավարձի բարձրացման փաստը, որը միջին հաշվով այժմ կազմում է 59.7 հազար դրամ:
Ժողովի ընթացքում կլինեն գիտաժողովներ մաթեմատիկական և տեխնիկական, Ֆիզիկայի և աստղաֆիզիկայի, բնական գիտությունների, քիմիական և երկրի մասին, ինչպես նաև հայագիտության ու հասարակական գիտությունների ոլորտում:
Ակադեմիայի համակարգում այժմ աշխատում է 4056 մարդ, որից 2439-ը` գիտական աշխատողներ են, 660 ակադեմիկոսներ, 62-ը թղթակից անդամներ, 334 գիտության դոկտորներ, 1126 գիտության թեկնածուներ և 979 առանց գիտական աստիճանի գիտաշխատողներ:

15 April 2011 - 07:00 AMT
15 апреля состоялось годовое собрание НАН РА, в ходе которого председатель НАН Радик Мартиросян подвел итоги научной деятельности Академии за 2010 год. На собрании присутствовали президент РА Серж Саргсян, министр образования Армен Ашотян, члены правительства, депутаты НС РА, ученые, а также иностранные члены НАН РА из Франции, США и Германии. Особым гостем собрания стал директор музея Эрмитаж Михаил Пиотровский.
В своем выступлении Радик Мартиросян подчеркнул важность доработки закона «Об Академии наук», который уже принят Национальным Собранием. Также было отмечено, что в 2010 году ряды членов академии пополнились ощутимым числом заслуженных ученых.
Председатель НАН РА особо отметил факт увеличения объемов заработной платы работников академии, которая в настоящее время составляет в среднем около 59,7 тысячи драмов. В рамках годового собрания планируется провести и научные собрания, посвященные таким сферам, как математика, физика и астрофизика, естествознание, химия, геология, а также арменоведение и общественные науки.
В Академии в настоящее время работают 4056 человек, из которых 2439 – научные работники, 660 – академики, 62 – члены-корреспонденты, 334 – доктора наук, 1126 – кандидаты наук и 979 – сотрудники, не имеющие ученой степени.