20 April 2011 - 12:39 AMT
Ավազափոշու հետևանքով Երևանի բանկիչներին խորհուրդ են տալիս դուրս չգալ երկարատև զբոսանքների և պատուհանները փակ պահել: Ինչպես հայտարարել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ԵՊՀ էկոլոգիայի և բնության պահպանության ամբիոնի գիտաշխատող Նելլի Հովհաննիսյանը, դեռ դժվար է ասել, թե ավազի փոշին վտանգ ներկայացնում է, թե ոչ, քանի որ օդի հետազոտման արդյունքների մասին տեղեկատվություն դեռ չկա:
Սակայն մասնագետը խորհուրդ է տվել դիմել անվտանգության նվազագույն միջոցների: Այդ առումով նա խորհուրդ չի տվել մայրաքաղաքի բնակիչներին պաշտպանիչ դիմակներ կրել, քանի որ դիմակը կարող է լինել կրկնակի վարակի աղբյուր:
Երևան քաղաքում և մերձակայքում մթնոլորտային օդում նկատվող դեղնավուն մշուշը պայմանավորված է արաբական երկրների անապատներից քամու բերած ավազափոշիով, հայտնում է ՀՀ բնապահպանության նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունից նույնպես հայտնել են, որ վերջին օրերի ընթացքում հանրապետության խոշոր կամ մանր ձեռնարկություններում որևէ արտակարգ դեպք կամ պատահար չի արձանագրվել, և հանրապետության տարածքում նկատված ավազափոշին որևէ վթարի հետևանք չէ:

20 April 2011 - 12:39 AMT
Из-за песчаной пыли в Ереване жителям столицы не советуют выходить на долгие прогулки или держать окна открытыми. Как заявила в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net научный сотрудник кафедры экологии и охраны природы Ереванского государственного университета Нелли Ованнисян, пока что сложно сказать, представляет ли песчаная пыль опасность, поскольку еще нет информации о результатах анализа воздуха.
Однако специалист посоветовала придерживаться минимальных мер безопасности. В этом контексте она не посоветовала жителям столицы ходить в защитных масках. По ее словам, маска может стать источником вторичного заражения.
Министерство охраны природы Армении ранее сообщило, что наблюдаемый в Ереване и в окрестностях столицы желтый туман обусловлен песчаной пылью, принесенной ветром из арабских стран. Как отмечают в ведомстве, превышения нормы каких-либо других компонентов в воздухе не обнаружено. По заверениям специалистов, через несколько часов туман рассеется.
Ранее в МЧС Армении сообщили, что за последние дни никаких аварий на предприятиях Армении не зафиксировано, так что пыль в Ереване не является следствием аварии.