21 April 2011 - 12:13 AMT
Ահաբեկչական գործողությունների լուսաբանման ժամանակ ԶԼՄ-ները պետք է որոշ սահմանափակումների դիմեն: Այդ մասին «Իմանալու և չիմանալու իրավունքը» թեմայով Երևան-Մոսկվա-Կիև-Աստանա հեռուստակամրջի ժամանակ ասել է «Իրավունք» թերթի խմբագրական խորհրդի նախագահ, Ռուս-Հայկական համալսարանի գործնական լրագրության ամբիոնի վարիչ Հայկ Բաբուխանյանը: Նա կարևորել է նաև լրագրողների ու ուժային կառույցների մասնագիտական պատրաստվածությունը և նրանց համագործակցությունը:
Բաբուխանյանը նշել է, որ կարևոր է նաև, թե ինչ մակարդակում է հանրության բարոյական նշաձողը, ինչ տեղեկատվություն է այն ընկալում, ինչը՝ մերժում: «Այս առումով ես տեսնում եմ սահմանափակման 3 սխեմա. օրենսդրական, քաղաքացիական ու էթիկական»-ասել է նա:
Իր հերթին ՍՏԲ հեռուստաալիքի գլխավոր խմբագիր Ալեքսեյ Մուստաֆինն ասել է, որ ԶԼՄ-ները պետք է այնպես աշխատեն, որ գործիք չդառնան ահաբեկիչների ձեռքին:

При освещении событий о террористических атаках СМИ должны соблюдать определенные ограничения. Об этом в ходе видеомоста Ереван-Москва-Киев-Астана на тему: "Право знать и право не знать" заявил председатель редакционного совета армянской газеты “Иравунк”, заведущий кафедрой практической журналистики Российско-Армянского (Славянского ) университета Айк Бабуханян. В этом контексте он подчеркнул важное значение профессиональной подготовки представителей СМИ и силовых структур, их взаимодействие.
Бабуханян отметил, что также важно на каком уровне находится нравственная планка общества, какую информацию оно готово воспринимать или отторгать. “В этом плане я вижу три схемы ограничения: законодательное, гражданское и этическое”, – сказал он.
В свою очередь, шеф-редактор телеканала СТБ Алексей Мустафин сказал, что СМИ должны работать так, чтобы не становиться инструментом в руках террористов.