Հայաստանի կառավարության որոշմամբ հավանություն է ստացել «Նոտարիատի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու օրինագիծը, որով նախատեսվում է նոտարի պաշտոնում նշանակվելու հնարավորություն ընձեռել նաև իրավաբանի առնվազն 5 տարվա մասնագիտական աշխատանքային ստաժ ունեցող ՀՀ գործունակ քաղաքացիներին` անկախ ստաժավորման հանգամանքից։
Այս կապակցությամբ Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ չնայած բավական երկար ժամանակ է, ինչ ներդրվել է նոտարական այս համակարգը, բայց համատարած դժգոհություն կա։ «Այստեղ համատարած կաշառակերություն է գործառույթների կիրառման առումով, ընդ որում քաղաքացիներին տեղյակ չեն պահում, թե իրականում ինչ վճարներ պետք է իրականացնի քաղաքացին, միանգամից գումարը վերցնում են։ Պարզվում է, որ այդ գումարը 2-3 անգամ գերազանցում է սահմանված սակագները»,- ընդգծել է նա:
Նրա խոսքով, եթե կառավարությունը ծառայության արժեքը սահմանել է 3000-5000 դրամ, ապա համատարած 5000 դրամ են վերցնում: Տիգրան Սարգսյանն անհրաժեշտ է համարել ուղղակի վերացնել այդ սանդղակը։ «Օրենսդրական այս փոփոխությունը մեզ խիստ անհրաժեշտ է, որովհետև ուզում ենք նոտարների քանակն ավելացնել, բայց չենք կարողանում։ Փակ համակարգ ենք ստեղծել և կախվածության մեջ ընկել նոտարներից։ Հիմա քայլ առ քայլ պետք է շտկենք իրավիճակը»,- ասել է նա:

21 April 2011 - 14:02 AMT
Правительство Армении одобрило внесение изменений и дополнений в закон РА «О нотариате», согласно которым станет возможным назначать на должность нотариуса юриста, имеющего пятилетний профессиональный стаж работы, без наличия стажа в нотариальной конторе.
В связи с этим премьер-министр Армении Тигран Саркисян отметил, что результаты проведенного мониторинга свидетельствуют о недовольстве граждан в отношении услуг, предоставляемых нотариальными конторами. «Здесь действует повсеместное взяточничество, причем, граждан не уведомляют о том, какие именно выплаты они должны осуществлять. Оплата взимается единовременно, и эти суммы в 2-3 раза превышают установленные государством размеры», – подчеркнул он.
По его словам, в том случае, если правительство установило предел в размере 3000-5000 драмов, нотариальные конторы взимают только 5000 драмов. Тигран Саркисян посчитал необходимым отменить этот предел. В планы правительства входит увеличение числа нотариусов, однако это становится невозможным, «поскольку мы создали закрытую систему и попали в зависимость от нотариусов. Теперь шаг за шагом должны исправлять эту ситуацию», – сказал он.