22 April 2011 - 08:26 AMT
Ցեղասպանության թանգարանն ապրիլի 24-ին կաշխատի մինչև մարդկանց հոսքի դադարումը, լրագրողներին հայտնեց Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրեն Սուրեն Մանուկյանը:
Մանուկյանը ավելացրեց, որ հնարավոր է մարդկանց հոսքը դեպի Ծիծեռնակաբերդ այլ ժամերին լինի: «Մարդկանց ամենամեծ հոսքը սովորաբար լինում է ժամը 5-ից հետո: Այս տարի հնարավոր է մարդիկ ավելի վաղ գան, որ երեկոյան նշեն Զատիկը տանը»,- ասել է Մանուկյանը: Նա նաև կոչ է անում հասարակությանը, որ ընկալեն նաև վերածննդի գաղափարը: «Մարդիկ ցեղասպանությունից հետո վերապրեցին ու հարություն առան: Այս տարի երկու իրադարձությունները կմիահյուսվեն»,-ասել է նա: Մանուկյանը նաև հավելեց, որ առաջին անգամ է ապրիլի 24-ը համընկնում Զատկի հետ, քանի որ այն որպես հիշատակի օր առաջին անգամ հայտարարվել է 1921 թ.-ին, որն էլ համընկել էր Ծաղկազարդի հետ:

24 апреля Музей-институт Геноцида армян будет работать до тех пор, пока не иссякнет людской поток, заявил журналистам замдиректора Музея-института Геноцида армян Сурен Манукян.
Манукян добавил, что основной поток людей к Мемориалу жертв Геноцида армян ожидается в совершенно иное время, чем обычно. “Обычно большая часть людей приходит после 5 часов. В этом году, возможно, люди придут пораньше, дабы вечером отметить праздник Пасхи”, – сказал Манукян. Он призвал общественность смотреть на Геноцид, как на символ возрождения: “Люди пережили Геноцид и сумели возродиться. В этом году эти два события сплелись воедино». Манукян также добавил, что Пасха и 24 апреля совпали впервые, лишь в 1921 году, когда 24 апреля и было объявлено Днем памяти жертв Геноцида, этот день совпал с Вербным Воскресеньем.