25 April 2011 - 08:41 AMT
Ռուս-Հայկական (Սլավոնական) համալսարանում ապրիլի 25-26-ին անցնում է «Հայ-թուրքական հարաբերությունները, դրանց ազդեցությունը տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքական զարգացման վրա ու արտացոլումը մամուլում» թեմայով միջազգային գիտաժողովը: «Հայ-թուրքական հարաբերությունները մեծ դեր են ունեցել և ունեն մեր երկրի և տարածաշրջանի, որոշ չափով նաև աշխարհի զարգացման գործում, ուստի այդ հարաբերությունների գիտական հետազոտությունն ու վերլուծությունը մեծ նշանակություն ունի ոչ միայն գիտական, այլ նաև գործնական տեսակետից»,-լրագրողներին է հայտարարել ՌՀՀ գործնական լրագրության ամբիոնի վարիչ Հայկ Բաբուխանյանը: Ըստ նրա, դա, մասնավորապես, վերաբերում է Հայաստանի արտաքին քաղաքականությանը: Բաբուխանյանն ասել է, որ խորհրդաժողովին քննարկվելու են հայ-թուրքական հարաբերությունները գիտական տեսակետից, կներկայացվեն Թուրքիայի քաղաքականությանը վերաբերսղ հետազոտություններ:
Բաբուխանյանը նշել է նաև, որ խորհրդաժողովում կքննարկվի և կուսամնասիրվի մամուլի դերը հայ-թուրքական հարաբերություններում: «ԶԼՄ-ները միշտ արտացոլում են հասարակության տրամադրությունները, ինչպես նաև ազդում են հասարակական կարծիքի վրա»,-նշել է նա: Բաբուխանյանը հավելել է նաև, որ խորհրդաժողովի աշխատանքին կմասնակցեն հյուրեր Ռուսաստանից, մասնավորապես, Սանկտ Պետերբուրգի համալսարանից:
Գիտաժողովի աշխատանքին մասնակցում է նաև ԱԺ եվրաինտեգրման հանձնաժողովի ղեկավար Նաիրա Զոհրաբյանը, որն ընթերցել է ՀՀ ԱԺ խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանի ողջույնի խոսքը գիտաժողովի մասնակիցներին, ինչպես նաև ողջունել է նրանց «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ու նրա առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի անունից:

25 April 2011 - 08:41 AMT
В Российско-Армянском (Славянском) университете (РАУ) 25-26 апреля проходит международная конференция «Армяно-турецкие отношения, их влияние на геополитическое развитие региона и их отображение в прессе». «Армяно-турецкие отношения играли и играют большую роль в развитии нашей страны и региона, в некоторй степени и в развитии мира, и научное исследование и анализ этих отношений имеют не только большое научное значение, но и практическое»,- заявил журналистам перед открытием конференции заведующий кафедрой практической журналистики РАУ Айк Бабуханян. По его словам, это, в частности, касается осуществления Арменией своей внешней политики. Бабуханян сообщил, что на конференции будут обсуждены армяно-турецкие отношения с научной точки зрения, исследована проводимая Турцией политика, и на основании этого уточнена и научно понята роль Турции.Бабуханян также отметил, что на конференции будет обсуждена и изучена роль прессы в армяно-турецких отношениях. «СМИ всегда отражают настроения общества, а также обладают функцию воздействовать на общественное мнение»,-заметил он. Бабуханян также добавил, что в работе конференции примут участие гости из России, в частности из Санкт-Петербургского госуниверситета.
В работе конференции принимает участие и глава парламентской комиссии по вопросам евроинтеграции Наира Зограбян, которая зачитала приветственное письмо участникам конференции спикера Национального собрания Армении Овика Абрамяна, а также приветствовала их от имени партии «Процветающая Армения» и ее лидера Гагика Царукяна.