27 April 2011 - 09:08 AMT
Ըստ պետական վիճակագրության ծառայության տվյալների, 2008-2009թթ-ին Հայաստանում կրկնահանցագործությունների 16% աճ է գրանցվել: Այս մասին այսօր կայացած ասուլիսում հայտնել է Իրավաբանների և հոգեբանների միջազգային ասոցիացիայի նախագահ Խաչատուր Մարոզյանը և ասոցիացիայի հոգեբանական և սոցմանկավարժական բաժնի ղեկավար Արմինե Դավթյանը։
Ըստ Խաչատուր Մարոզյանի՝ որոշ կալանավորներ ազատվելուց հետո 2 ամիս անց կրկին հանցագործություն են կատարում և վերադառնում կալանավայր, որտեղ իրենց ապահով են զգում. «Մարդուն կարող է փոխել միայն աշխատանքը։ Իսկ մեր կալանավայրերում չկան աշխատատեղեր, կալանավորներն անգամ ազատ արձակվելուց հետո չեն կարողանում աշխատանք գտնել, ինտեգրվել հասարակության մեջ։ Շատ հաճախ ընտանիքները պատրաստ չեն լինում ետ ընդունել նրանց»։
Ըստ մանկավարժ Արմինե Դավթյանի, հանցագործությունների աճ է գրանցվել նաև դեռահասների շրջանում. «2005-2009 թթ-ին հանցագործությունների թիվը 8875-ից բարձրացել է 14339-ի։ Ընդ որում այս աճը հիմնականում նկատելիորեն փոխվել է 2008-2009-ի ընթացքում։ Մեր դիտարկումները ցույց են տալիս, որ հանցագործությունների աճի պատճառները միայն սոցիալական չեն, այլև կապված են նաև մտածելակերպի հետ»։
«Գողական աշխարհում հեղինակություն ունեցողը կարողանում է լուծել իր հարցերը, այս մտածելակերպը գրավում է անչափահասներին, նրանք դրանով ապրում են, պարծենում, գտնում համախոհներ և կազմում խմբավորումներ»,- ասաց Խաչատուր Մարոզյանը և ավելացրեց, որ անչափահասների հանցագործությունների պատճառը ոչ միայն հասարակական վարքագիծն է, այլև անիրազեկությունը. «Նրանք անպաշտպան են և անիրազեկ, չգիտեն օրենքները։ Չգիտեն, որ կարող են դատվել»։
Ըստ Իրավաբանների և հոգեբանների միջազգային ասոցիացիայի ուսումնասիրության, 2008-2009թթ-ին կրկնահանցագործությունների 7% աճ է գրանցվել նաև կանանց շրջանում. «Կանանց շրջանում վերջին տարիներին տարածվել են մարդասպանությունները, թրաֆիկինգը, խարդախությունները։ Իսկ անչափահասների շրջանում՝ խմբակային հարձակումները և խուլիգանությունը»։

По данным государственной статистической службы, с 2008 по 2009 годы в Армении отмечен рост повторных преступлений на 16%. Об этом заявили на состоявшейся сегодня конференции председатель “Международной ассоциации юристов и психологов” Хачатур Марозян и руководитель психологического и соцпедагогического отдела ассоциации Армине Давтян.
По мнению Хачатура Марозяна, многие заключенные буквально через два месяца после освобождения совершают новое преступление и возвращаются в места заключения, где чувствуют себя спокойнее: “Человека может изменить только работа. А в наших тюрьмах нет рабочих мест, заключенные и после освобождения не могут найти работу, стать полноправными членами общества. Зачастую и семьи оказываются не готовыми принять их”.
Педагог Армине Давтян утверждает, что увеличилось число преступлений и среди подростков. “С 2005 по 2009 годы число преступлений с 8875 выросло до 14339. Причем рост значительно увеличился в 2008-2009 гг. Наши наблюдения показывают, что рост преступлений носит не только социальный характер, он обусловлен также мышлением человека, его взглядами на жизнь”, – отметила она.
“В воровском мире авторитетам удается с легкостью решать все свои проблемы, и такой подход привлекает несовершеннолетних, они живут этим, гордятся, находят единомышленников и создают группировки”, – сказал Хачатур Марозян и добавил, что причиной роста преступности среди несовершеннолетних является не только общественное поведение, но также и незнание законов, неинформированность: “Они беззащитны и не знают закон, не подозревают, что могут быть осуждены”.
Согласно исследованиям “Международной ассоциации юристов и психологов”, на 7% возросло число повторных преступлений, совершенных женщинами. “В последнее время женщинами все больше совершаются такие преступления, как убийство, преступления, связанные с траффикингом, аферы. А среди подростков более популярны групповое нападение и хулиганство”.