27 April 2011 - 13:10 AMT
Առաջիկայում ՀՀ կառավարությունը կհաստատնի ոստիկանության սպառազինության ցանկը: Այդ մասին ոստիկանության բարեփոխման վերաբերյալ խորհրդարանական լսումների ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի ոստիկանության պետի տեղակալ Արթուր Օսիկյանը:
«Այսուհետ ոստիկանության սպառազինության ցանկը բաց կլինի հանրության համար: Բացի այդ, ոստիկանությունը վերանայել է կիրառվող հատուկ միջոցների ցանկը: Առողջապահության նախարարության եզրակացությունից հետո, մարդու կյանքի ու առողջության համար վտանգավոր միջոցների օգտագործումը կբացառվի»,-ասել է Օսիկյանը:
Արթուր Օսիկյանը չի թաքցրել, որ հանրային ծառայության պահպանման հարցում ոստիկանությունը ոչ պրոֆեսիոնալ ոստիկանների խնդիր ունի: Շտկելու համար իրավիճակը, 2011թ. հուլիսին Հայաստան կժամանաի ԵԱՀԿ հատուկ փորձագետը: Բացի այդ, կներմուծվի միջնորդի ինստիտուտը հասարակական կարգի պահպանման ժամանակ: «Միջնորդի ինստիտուտը ենթադրում է, որ ոստիկանը պետք է երկխոսության, բանակցությունների միջոցով հարթի խնդիրը հավաքի մասնակիցների հետ: Բացի այդ, ոստիկանների նոր համազգեստի վրա կլինի անձի նույնականացման համարը, ինչը թույլ կտա պարզել, թե ոստիկաններից ով է խախտել օրենքն ու չարաշահել լիազորությունները»,-ասել է փոխոստիկանապետը:

В ближайшее время на заседании правительства будет утвержден перечень вооружений полиции Армении. Об этом в ходе парламентских слушаний по вопросу реформирования системы полиции заявил заместитель начальника ПолицииАрмении Артур Осикян.
“Впредь перечень вооружений полиции будет открыт для общественности. Кроме того, полиция пересмотрела перечень применяемых ею специальных средств. После того, как Министерство здравоохранения даст соответствующее заключение, любое средство, которое будет представлять угрозу для жизни человека, будет исключено из перечня специальных средств полиции”, – сказал Осикян.
Замначальника полиции не скрыл, что при охране общественного порядка полиция сталкивается с проблемой непрофессиональности полицейских. Чтобы исправить ситуацию в этой области, в июле 2011 года в Армению прибудет специальный эксперт ОБСЕ. Помимо этого, будет введен институт посредника во время охраны общественного порядка. “Институт посредника подразумевает,что полицейский должен путем диалога, переговоров сгладить проблему с участниками собрания. Кроме того, на новой форме полицейских будут номера идентификации личности, что позволит нам выявить, кто из полицейских нарушил закон и превысил полномочия”, – сказал замначальника полиции РА.