28 April 2011 - 13:34 AMT
«ՄաՄաՍյու» բարեգործական հիմնադրամն օգնության կոչ է անում տարբեր կազմակերպություններին, որոնք պատրաստ են ձեռք մեկնել կրծքագեղձի քաղցկեղով տառապող հայ կանանց: Ներկայումս հիմնադրամը դրամահավաք է իրականացնում Սյու Սեպետչյանի մայրիկի համար, որն ունի կրծքագեղձի քաղցկեղ: Շտապ վիրահատությունից հետո նրան նշանակվել է «Հերցեպտին» թանկարժեք դեղորայքը (մեկ սրվակի արժեքը 3000 ԱՄՆ դոլար, ընդհանուր բուժման կուրսը` 18 սրվակ, ինչը կազմում է 54.000 ԱՄՆ դոլար): Ընդ որում` «Հերցեպտին»-ը չի մտնում պետպատվերով նախատեսված դեղորայքի ցանկի մեջ: Ինչպես հաղորդում է Հիմնադրամի մամլո ծառայությունը, նախաձեռնության շուրջ այսօր արդեն համախմբվել են Հայաստանի հարյուրավոր քաղաքացիներ: «Հիմնականում նրանք կանայք են, որոնք հասկանում են, որ այս խնդիրը մասնավոր չէ և նման վիճակում կարող է հայտնվել յուրաքանչյուր կին: Հայաստանի վիճակագրական տվյալները ցույց են տալիս, որ ամեն 13-րդ կինը բախվում է նմանատիպ խնդրի հետ, ընդ որում` նրանց 30%-ը «Հերցեպտին» դեղամիջոցի կարիքն ունի»,- ասվում է Հիմնադրամի հայտարարության մեջ:
Սեպետչյանի մայրիկի փորձը շատերի համար տեսանելի դարձրեց կրծքագեղձի քաղցկեղի ախտորոշմամբ կանանց նկատմամբ ոչ բավարար պետական աջակցության փաստը: Մյուս կողմից միջազգային և տեղական բարեգործական կազմակերպություններն առ այսօր մերժում են Հիմնադրամի դիմումը` հիմք ընդունելով, որ Հայաստանում անվճար բուժում են քաղցկեղը, ինչը սակայն ճիշտ է միայն մասամբ:
Ապրիլի 14-ի դրությամբ հիմնադրամին հաջողվել է հավաքել ընդամենը 3000 ԱՄՆ դոլար` «Հերցեպտին»-ի մեկ սրվակի արժեքը: Ցանկացողները կարող են ֆինանսական միջոցներ փոխանցել Զարգացման հայկական բանկի դրամային հաշվեհամարին` 18100 – 52017003313 Կանանց Ռեսուրսային Կենտրոն (պարտադիր նշել):

Благотворительный фонд “МаМаСью” призывает к помощи разные организации, а также частные лица, которые готовы протянуть руку армянским женщинам, страдающим от рака груди. На данный момент фонд собирает деньги для женщины, у которой рак молочной железы. После срочной операции ей было назначено очень дорогое лекарство “Герцептин”. Стоимость одной ампулы данного лекарства – $3000, весь курс лечения -18 ампул – $54 000. Как сообщает пресс-служба фонда, к данной инициативе присоединились уже более 100 граждан Армении. “В частности, это женщины, которые понимают, что в таком положении может оказаться любая из них. Статистика показала, что каждая 13-ая женщина в Армении сталкивается с такой проблемой, из которых 30% проходят курс лечения “Герцептином”, – говорится в заявлении фонда.
Опыт этой женщины показал факт того, что государство недостаточно поддерживает женщин, которые страдают данной болезнью. С другой стороны, международные организации, в том числе, ассоциация “Врачи без границ” в Швейцарии, немецкий “Красный крест”, к которым обратился фонд, отказались предоставить какую-либо помощь, основываясь на том, что онкологические заболевания в Армении лечатся бесплатно.
По данным на 14 апреля фонду удалось собрать лишь $3000.
Желающие могут перечислять финансовые средства посредством Армянского банка развития на счет 18100 – 52017003313 Ресурсный центр женщин (обязательно указать).