Այսօր կայացած ասուլիսում ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության Մարդահամարի և ժողովրդագրության բաժնի պետ Կարինե Կույումջյանը տեղեկացրել է լրագրողներին, որ ամփոփվել են ՀՀ-ում 2011-ի առաջին եռամսյակի ժողովրդագրության տվյալները։
Ըստ 2011-ի առաջին եռամսյակի տվյալների կենդանի ծնվածների թիվը կազմում է 10251 նորածին, ինչը համեմատած 2010-ի առաջին եռամսյակի հետ 3,5% նվազել է, 2010-ին այդ թիվը կազմում էր՝ 10625 նորածին։
Աճել է մեռելածնությունը։ 2011-ի առաջին եռամսյակում գրանցվել է 219 դեպք, իսկ 2010-ին դեպքերի թիվը կազմում էր՝ 202։ Կարինե Կույումջյանը նշեց, որ մեռելածնության հաշվառման համակարգում բարեփոխումներ են կատարվել. «Եթե նախկինում Երևանում ծննդաբերած մարզերի բնակիչների մոտ մեռելածնություն էր լինում և դա չէր գրանցվում օրենսդրորեն, ապա այժմ անկախ նրանից տեղի բնակիչ ես, թե՝ ոչ, օրենսդրական կարգով իրականացվում է մեռելածնության գրանցումը»։
2011-ին առաջին եռամսյակում աճել է նաև մահացությունը՝ 7851 մահվան դեպք նախկին 7193-ի փոխարեն։ Սա կազմում է 9,1% աճ։ Ըստ ընդհանուր մահացության ցուցանիշների ամենից շատ մահանում են արյան շրջանառության հետ կապված հիվանդություններից՝ 3781 դեպք։ Հաջորդում են դժբախտ պատահարներն ու թունավորումները՝ 302 դեպք, ապա նորագոյացությունները, այնուհետև մարսողական համակարգի հիվանդությունները, ապա շնչառական, վարակիչ հիվանդությունները։ Մինչև մեկ տարեկան մահացության դեպքերը աճել են 12%-ով։
Ըստ Կարինե Կույումջյանի Հայաստանում բնական հավելաճի ցուցանիշները շատ ավելի բարձր են քան նախկին ԽՍՀՄ երկրներում. «Այս տարվա առաջին եռամսյակում գրանցվել է 2400 բնական հավելաճ»։

30 April 2011 - 09:07 AMT
Сегодня на состоявшейся пресс-конференции начальник отдела учета и переписи населения Национальной статистической службы РА Карине Куюмджян сообщила журналистам, что подведены результаты переписи населения первого квартала 2011 года в Армении.
Согласно данным первого квартала 2011 года, число новорожденных составляет 10251 человек, что в сравнении с первым кварталом 2010 года уменьшилось на 3,5%, в 2010 году родилось 10625 детей.
Увеличилось также число мертворожденных. В первом квартале 2011 года зарегистрировано 219 случаев рождения мертвых детей, а в 2010 году -202 случая. Карине Куюмджян отметила, что в системе учета числа мертворожденных произведены некоторые перемены: “Если раньше у жителей районов, родивших в Ереване, мертворождение не регистрировалось, то теперь, независимо от того, местный житель или приезжий, согласно закону, производится регистрация”.
В первом квартале 2011 года выросло число смертей: 7851 случай смерти, вместо прежних 7193. Это составляет рост на 9,1% . Согласно общим данным о смертности, больше всего умирают из-за болезней, связанных с кровообращением – 3781 случай, затем следуют несчастные случаи и отравления – 302 случая, заболевания пищеварительной системы, дыхательных путей, вирусные заболевания. Случаи смерти у детей до одного года увеличились на 12%.
Согласно Карине Куюмджян, в Армении показатели прироста населения выше, чем в других странах бывшего СНГ: “В первом квартале этого года наметился естественный прирост – 2400 человек”.