ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության մարդահամարի և ժողովրդագրության բաժնի պետ Կարինե Կույումջյանն այսօր կայացած ասուլիսում ներկայացրել է լրագրողներին ՀՀ-ում 2011-ի առաջին եռամսյակի կտրվածքով ամուսնությունների և ամուսնալուծությունների վիճակագրական ցուցանիշները։
2011-ի առաջին եռամսյակում գրանցվել է 4604 ամուսնություն, ինչը 3,9% ավելի է նախորդ տարվա առաջին եռամսյակի համեմատ։
Ամուսնալուծություններում նույնպես աճ է գրանցվել՝ 776 դեպք, ինչը 2010-ի համեմատ ավելի է 9,4%-ով, 2010-ին դեպքերի քանակը 709-ն էր։
Կարինե Կույումջյանը տեղեկացրեց նաև, որ ամենից շատ Երևանից հետո ամուսնալուծվում են Լոռվա մարզում։
Կարինե Կույումջյանը ներկայացրեց նաև 2009թ-ի ուսումնասիրության արդյունքում ստացված ամուսնալուծությունների վիճակագրությունն ըստ ամուսնության տևողության։
«Մինչև 1 տարի ամուսնալուծվել է 3,2%, 1-4 տարվա ընթացքում ամուսնալուծությունները կազմել են 19,5 %, 20 տարի և ավելի բարձր ամուսնալուծությունները՝ 28 %, իսկ 5-9 տարվա ընթացքում ամուսնալուծությունները՝ 18,2 %», – ասաց Կարինե Կույումջյանը։
Ըստ Կարինե Կույումջյանի, ԽՍՀՄ նախկին երկրներում, ինչպիսիք են Բելառուսը, Ուկրաինան և Ռուսաստանը ամուսնալուծությունների ցուցանիշը շատ ավելի բարձր է, քան Հայաստանում։ Իսկ թե որոնք են ամուսնալուծությունների պատճառը, Կարինե Կույումջյանի խոսքով, նման տեղեկությունների ազգային վիճակագրական ծառայությունը, ցավոք, չի տիրապետում։

30 April 2011 - 09:28 AMT
Начальник отдела учета и переписи населения Национальной статистической службы РА Карине Куюмджян сегодня на состоявшейся пресс-конференции представила журналистам данные статистики первого квартала 2011 года относительно числа браков и разводов.
В первом квартале 2011 года зарегистрировано 4604 брака, что на 3,9% больше, чем в том же квартале прошлого года.
Число разводов также увеличилось – 776 случаев, что на 9,4% больше, в 2010 году число разводов составляло 709. Карине Куюмджян отметила также, что по числу разводов Лори на втором месте после Еревана.
Она представила статистику разводов, полученную в результате исследований, в зависимости от количества прожитых в браке лет.
“Прожившие в браке до одного года разводятся 3,2%, 1-4 года -19,5%, 20 и более лет – 28%, а 5-9 лет – 18,2%”,- сказала Карине Куюмджян.
По словам Карине Куюмджян, в странах бывшего СССР, таких, как Беларусь, Украина или Россия, число разводов намного выше, чем в Армении. А в чем причина большого числа разводов, Карине Куюмджян затруднилась ответить.