3 May 2011 - 10:39 AMT
Մայիսի 3-ին Հայաստանի Շիրակի մարզի Գոգովիտ համայնքի Մշակույթի տանը կայանալու է ռուսաստանցի, Աշոցքի պատվավոր քաղաքացի Վալերի Ռուդակովի հուշարձանի բացումը` ի նշան 1988-ի Սպիտակի երկրաշարժի հետևանքները հաղթահարելու և Աշոցքի շրջանի Գոգովիտ, Թորոսգյուղ և Արփենի գյուղերի վերականգնման մեջ ունեցած ավանդի:
Հուշարձանը կանգնեցնելու մասին որոշումն ընդունվել է Գոգովիտ համայնքի ղեկավարության կողմից: Կիսանդրու հեղինակը քանդակագործ, Ռուսաստանի ժողովրդական նկարիչ Ֆրիդ Սողոյանն է: Հուշարձանի բացման արարողությանը մասնակցելու են Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոն և «Ռուսհամագործակցության» ներկայացուցչության ղեկավար Վիկտոր Կրիվոպուսկովը, հաղորդում է Հայաստանում «Ռուսհամագործակցության» ներկայացուցչության մամլո ծառայությունը:

3 May 2011 - 10:39 AMT
В Армении откроется памятник россиянину, внесшему большой вклад в устранение последствий Спитакского землетрясения
3 мая перед Домом культуры сельской общины Гоговит Ширакской области Армении состоится торжественное открытие памятника россиянину, Почетному гражданину Ашоцка Валерию Рудакову в знак благодарности за его вклад в дело устранения последствий Спитакского землетрясения 1988 г. и полное восстановление сел Гоговит, Арпени и Торосгюх Ашоцкого района (ранее Гукасянского района) Армении.
Решение по установлению памятника было принято руководством общины Гоговит. Автор бюста – скульптор, народный художник России, Лауреат Ленинской премии Фрид Согоян. В церемонии открытия памятника примут участие посол России в Республике Армения Вячеслав Коваленко и руководитель представительства Россотрудничества, советник посольства России в Армении Виктор Кривопусков, сообщает пресс-служба Представительства Россотрудничества в Армении.