3 May 2011 - 11:07 AMT
Ճարպակալման ռիսկը նվազում է այն մարդկանց մոտ, ովքեր առավոտյան նախաճաշում են, վստահեցնում են մասնագետները
Քսան հայկական դպրոցներում անցկացված հետազոտությունները ցույց տվեցին, որ հայ դպրոցականների 5.8%-ը գեր են, իսկ 13%-ն ավելորդ քաշ ունի: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է «Մուրացան» համալսարանական հիվանդանոցի մանկաբույժ Անի Կարախանյանը: Ընդ որում, նա հաղորդել է, որ Ճարպակալման ռիսկը նվազում է այն մարդկանց մոտ, ովքեր առավոտյան նախաճաշում են: «Գիրացման ռիսկը նվազում է նաև նրանց մոտ, ովքեր ուտում են հաճախ, բայց քիչ»,- ասել է Կարախանյանը:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչ միջոցներ է պետք ձեռնարկել, որպեսզի երեխան չտառապի գիրությունից, հայ փորձագետն ասել է, որ երեխան չպետք է չարաշահի շոկոլադի օգտագործումը կամ սնվի ֆաստֆուդով, պետք է ակտիվ կենսակերպ վարի: Կարախանյանը նաև հայ ծնողներին խորհուրդ է տվել թույլ չտալ իրենց երեխաներին երկու ժամից ավելի անցկացնել հեռուստացույցի առջև:
Սակայն մասնագետը նշել է, որ ծնողները պետք է բավական զգույշ վարվեն երեխաների հետ սննդի հարցում: «Երբեմն ծնողների արգելքները կարող են հակառակ ազդեցությունն ունենալ երեխաների վրա»,- նշել է հայ փորձագետը:

3 May 2011 - 11:07 AMT
Исследования в двадцати армянских школах показали, что 5,8% армянских школьников полные, а 13% имеют лишний вес. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявила педиатр университетской больницы “Мурацан” Ани Караханян. При этом она сообщила, что риск ожирения снижается у тех людей, которые завтракают по утрам. “Также риск ожирения снижается у тех, кто ест часто, но мало”, – сказала Караханян.
Касаясь того, какие меры необходимо предпринять для того, чтобы ребенок не страдал ожирением, армянский эксперт сказала, что ребенок не должен употреблять шоколад или питаться в фастфудах, должен вести активный образ жизни. Караханян также посоветовала армянским родителям не позволять детям проводить более двух часов перед телевизором.
Однако, специалист отметила, что родители должны довольно осторожно обращаться с детьми в вопросе питания. «Иногда запреты родителей могут иметь обратный эффект на детей”, – отметила армянский эксперт.