3 May 2011 - 11:11 AMT
Մայիսի 4-ին մեկնարկում է «Նորաձևության ճանապարհ`երկխոսություն սահմանների խաչմերուկում» ծրագիրը, որի շրջանակներում Հայաստան են ժամանել եվրոպացի նկարիչ-մոդելավորողներ ու նորաձևության ոլորտի փորձագետներ:
Ծրագրի շրջանակներում հինգ հայ նկարիչ-մոդելավորող եվրոպացի հինգ գործընկերների հետ կծանոթանան միմյանց երկրների անցյալին ու մշակութային ժառանգությանը` նոր գաղափարներ մշակելու և ոգեշնչվելու համար: Նրանք հնարավորություն կունենան ուսումնասիրելու Հայաստանի, Միացյալ Թագավորության, Գերմանիայի, Ռումինիայի, Դանիայի և Չեխիայի ազգային տարազների պատմությունը: Նկարիչ-մոդելավորողները տարազը կդիտարկեն մշակութային համատեքստում և ժամանակակից մոտեցումներն ու տեխնոլոգիաներն օգտագործելով` իրենց հավաքածուների միջոցով յուրովի կմեկնաբանեն երկրների մշակույթն ու ազգային ինքնությունը։
Կձևավորվի հինգ աշխատանքային զույգ, յուրաքանչյուրում մեկական հայ և եվրոպացի նկարիչ-մոդելավորող: Յուրաքանչյուր զույգ կստեղծի չորս մասից բաղկացած հավաքածու: Հավաքածուն կցուցադրվի Երևանում և Հայաստանի չորս մարզում, այնուհետև մասնակից եվրոպական երկրներում: Հավաքածուի ստեղծման նպատակը Հայաստանում Եվրոպայի և Եվրոպայում Հայաստանի մշակութային արժեքների ու ինքնության, ինչպես նաև պատմության և մշակութային ժառանգության լուսաբանումն է և դրանց վերաբերյալ հասարակության իրազեկումը:
Այն իրականացվում է EUNIC-ի (Եվրամիության մշակութային ազգային կենտրոնների միություն) հինգ անդամ կազմակերպությունների` Բրիտանական խորհրդի, Գյոթեի ինստիտուտի, Ռումինական մշակութային ինստիտուտի, Դանիական մշակութային ինստիտուտի և Չեխական կենտրոնների սերտ համագործակցությամբ: Տեղական գործընկերն է Նորաձևության հայկական խորհուրդը: Ծրագրի հիմնական միջոցառումները, ինչպես նաև հավաքածուի ցուցադրությունը կանցկացվեն ծրագրի գործընկեր Գաֆեսճյան արվեստի կենտրոնում:
Հայաստանից մասնակցում են Արամ Նիկոլյանը, Քրիստինե Ավետիսյանը, Անի Իսկանդարյանը, Լուսինե Կոստանյանը, Գայանե Սողոմոնյանը: Արտերկրի հյուրերն են Ջիանին Պոլազոնը Միացյալ Թագավորությունից, Պավել Իվանչիչը Չեխիայից, Իդա Գրո Քրիստիանսենը Դանիայից, Անդրա Քլիցանը Ռումինիայից և Մելանի Ֆրեյերը Գերմանիայից:

3 May 2011 - 11:11 AMT
4 мая в Ереване стартует программа “Путь моды – на перекрестке диалога”, в рамках которой в Армению прибыли европейские художники-модельеры и эксперты в области моды.
В ходе программы пять армянских и пять европейских художников-модельеров познакомятся с культурным наследием и историей стран-участниц, что поможет им найти новые идеи и станет источником вдохновения. Они получат возможность изучить историю национального костюма Армении, Объединенного Королевства, Германии, Румынии, Дании и Чехии. Художники-модельеры представят костюм в контексте культуры своей страны и постараются применить к нему современный подход и современные технологии, посредством костюма откроют национальную самобытность и культуру этих стран.
В рамках программы будет создано пять рабочих пар, в каждой будет по одному армянскому и по одному европейскому художнику-модельеру. Каждая пара создаст коллекцию из четырех частей, коллекцию представят в Ереване и еще в четырех районах Армении, а затем в европейских странах-участницах. Целью создания коллекции является представление культурных ценностей, культурно-исторического наследия Армении в Европе и Европы в Армении.
Показ проводится при тесном сотрудничестве пяти организаций стран-участниц EUNIC (Союз Культурных Национальных Центров Евросоюза), Британского Совета, Института Гете, Румынского института культуры, Датского института культуры и Чешских центров. Местные партнеры – Совет армянской моды. Основные мероприятия программы, а также показ коллекции пройдут в Культурном центре Гафесчян, являющемся партнером программы.
От Армении участвуют Арам Николян, Кристине Аветисян, Ани Искандарян, Лусине Костанян, Гаяне Согомонян. Зарубежные гости – Джиани Полазо из Великобритании, Павел Иванчич из Чехии, Ида Гро Кристиансен из Дании, Андра Клицан из Румынии и Мелани Фрейер из Германии.