4 May 2011 - 07:56 AMT
Մայիսի 4-ին Հայաստանի դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայության ղեկավար Միհրան Պողոսյանը, Ռուսաստանի դատական կատարածուների դաշնային ծառայության տնօրեն Արթուր Պարֆենչիկովը Երևանում բացել են Դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայության պատմության թանգարանը:
Թանգարանի բացումը նվիրվում է ծառայության հիմնադրման 13-ամյակին, որը նշվելու է մայիսի 5-ին: Պարֆենչիկովը նշել է, որ երկու երկրներն ընդհանուր պատմություն ունեն, որն իր ակունքներով սերում է 1865 թ. Ալեքսանդր 2-րդ կայսրի հրամանից, և ի պատիվ դրա նա թանգարանին նվիրել է կայսեր պատկերով հուշանվեր: Նա նաև նշել է, որ հետազոտությունները ցույց են տվել, որ Ռուսաստանում դատական կատարածուների մասին առաջին հիշատակությունն առնչվում է 14-րդ դարին: Պարֆենչիկովը խորհուրդ է տվել հայ գործընկերոջը նման հետազոտություն անցկացնել նաև Հայաստանում` համոզմունք հայտնելով, որ երկրի հնագույն պատմությունը հաշվի առնելով նման հիշտակումները կարող են բավական վաղեմի լինել:
Թանգարան այցելելուց հետո երկու երկրների դատական կատարածուները ճեպազրույց են տվել: Միհրան Պողոսյանը ծառայության գլխավոր ձեռքբերումը համարել է էլեկտրոնային կառավարման համակարգի ներմուծումը, ինչը թույլ է տալիս զգալիորեն արագացնել փաստաթղթատարության գործընթացը, ինչպես նաև նվազեցնել ծառայության աշխատողների ծանրաբեռնվածությունը: Իր հերթին Պարֆենչիկովը նշել է, որ երկու ծառայությունները շատ ակտիվ և արդյունավետ համագործակցում են միջազգային կառույցներում: Բացի դրանից նա հաղորդել է, որ Ռուսաստանում նույնպես ներմուծվում է նման համակարգ և Ռուսաստանին հետաքրքիր է այդ ոլորտում առկա հայկական փորձը:
Երկու տեսչությունների միջև ի նշան բարեկամության Պարֆենչիկովը դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայության շենքի մոտ եղևնի է տնկել:

4 May 2011 - 07:56 AMT
4 мая Глава Службы принудительного исполнения судебных актов Армении (СПИСА) Мигран Погосян Директор Федеральной службы судебных приставов России Артур Парфенчиков отркыли в Ереване музей истории Службы принудительного исполнения судебных актов.
Открытие музея посвящено 13-летию основания службы в РА, которое будет отмечаться 5 мая. Парфенчиков отметил, что в обеих странах у служб общая история, которая своими корнями восходит к указу российского императора Александра 2-го 1865 года и в честь этого он подарил музею памятный сувенир с изображением императора. Он также отметил, что исследования показали, что первое упоминание о судебных приставах в России относится к 14 веку, и было в одной новгородской берестяной грамоте. Парфенчиков посоветовал своему армянскому коллеге провести подобное исследование также в Армении, выразив уверенность, что с учетом древней истории страны, такие упоминания могу быть довольно древними
После посещения музея главные судебные приставы двух стран дали брифинг. Мигран Погосян самым главным достижением службы считает внедрение электронной системы управления, что позволяет значительно ускорить процесс документооборота, а также снизить нагрузку на сотрудников службы. В свою очередь Парфенчиков отметил, что обе службы очень активно и плодотворно сотрудничают в международных структурах. Помимо этого он сообщил, что в России тоже внедряется такая же система и России интересен армянский опыт в этой области. В знак дружбы между двумя ведомствами Парфенчиков перед зданием СПИСА посадил елку.