Կենսաթոշակային բարեփոխումների իրագործման շրջանակներում աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը վերանայում է 37 հազար մարդուց կազմված տվյալների բազան` նրանց ինքնությունը հաստատելու նպատակով: Այդ մասին մայիսի 4-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ, սոցիալական ապահովության պետական ծառայության պետ Արտյոմ Ասատրյանը: Նրա խոսքերով, տվյալների փոխանակության գործընթացի և կենսաթոշակային վճարումների կազմակերպումը բարելավելու նպատակով ստեղծվելու է տվյալների միասնական տեղեկատվական բազա:
Արտյոմ Ասատրյանը նաև հաղորդել է, որ վերանայված ցուցակների համաձայն ընթացիկ տարվա մայիսին 3000 թոշակառուների կենսաթոշակ չի վճարվելու, որոնք արդեն մահացել են, սակայն մինչև հիմա նրանց անունները ցուցակներում են, կամ չեն բնակվում հանրապետությունում: Փոխնախարարը հավելել է, որ այսուհետև Հայաստանում կենսաթոշակները վճարվելու են ամսվա երկրորդ աշխատանքային օրվանից սկսած, իսկ հանրապետության մարզերում` մեկ օր ուշ:
Ինչ վերաբերվում է կենսաթոշակների բարձրացմանը, ապա Ա. Ասատրյանը նշել է, որ 2011-ի պետբյուջեով կենսաթոշակների բարձրացման համար միջոցներ չեն նախատեսվել:

4 May 2011 - 10:48 AMT
В рамках реализации пенсионных реформ Министерство труда и по социальным вопросам Армении пересматривает имеющуюся базу данных из 37 тыс. человек, с целью уточнения их идентификации. Об этом 4 мая на пресс-конференции в Ереване сообщил заместитель министра труда и по социальным вопросам, начальник Государственной службы социального обеспечения Армении Артем Асатрян. По его словам, с целью улучшения процесса обмена данными и организации пенсионных выплат будет создана единая информационная база данных.
Артем Асатрян также сообщил, что по пересмотренным спискам в мае текущего года пенсии не будут выплачены 3000 пенсионерам, которые уже умерли, однако до сих пор числились в списках, или не проживают в республике, а также те, данные которых не были идентифицированы. Замминистра добавил, что отныне пенсии в Армении будут выплачиваться начиная со второго рабочего дня месяца, а в областях республики на день позже.
Что же касается повышения пенсий, то начальник Государственной службы социального обеспечения сказал, что в госбюджете на 2011 год средств, предназначенных на повышение пенсий, не предусмотрено.