5 May 2011 - 08:34 AMT
Հայհիդրոմետ ծառայության օպերատիվ կանխատեսումների բաժնի պետ Զարուհի Պետրոսյանը մայիսի 5-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հաղորդել է, որ առաջիկա 5 օրերին Հայաստանում անձրևային եղանակը պահպանվելու է: Չնայած դրան, օդի ջերմաստիճանը չի փոխվելու: Մայիսի 5-ի երեկոյան սպասվում է ամպամածություն և հորդառատ անձրևներ, առանձին վայրերում` կարկուտ:
«Տեղումների քանակը գարնանը նորմայից բարձր է 150-200 տոկոսով, սակայն, անցյալ տարվա համեմատ կարող եմ ասել, որ քանակությունը գրեթե երկու անգամ կրճատվել է: Օդի ջերմաստիճանը լինելու է նորմայի սահմաններում: Մայիսի 10-ից հետո տեղումները նվազելու են, բայց դա չի նշանակում, որ դադարելու են»,- ասել է Պետրոսյանը:
Նրա խոսքերով, մայիսի 4-ին Աշտարակում և մոտակա գյուղերում կարկուտ է տեղացել, բայց դեռ վաղ է խոսել բերքին հասցված վնասների մասին: «Մայիսին Արարատյան դաշտում օդի ջերմաստիճանը ցերեկը լինելու է 22-24 աստիճան, գիշերը` 10-13: Լեռնային շրջաններում ցերեկը սպասվում է 15 աստիճան, գիշերը` 5-7: Ամռանը ջերմաստիճանը և տեղումները լինելու են նորմայի սահմաններում»,- հավելել է օդերևութաբանը:

5 May 2011 - 08:34 AMT
Начальник Центра оперативной гидрометеорологии Армгидрометслужбы Заруи Петросян 5 мая во время встречи с журналистами сообщила, что в ближайшие 5 дней дождливая погода в Армении сохранится. Несмотря на это, температура воздуха не изменится. Вечером 5 мая тоже ожидаются облачность и сильные дожди, а в отдельных местах – град.
“Количество осадок весной выше нормы на 150-200 %, однако, по сравнению с прошлым годом могу сказать, что количество сократилось почти вдвое. Температура воздуха будет в пределах нормы. После 10 мая осадки уменьшатся, но это не означает, что прекратятся”,- сказала Петросян.
По ее словам, 4 мая выпал град в Аштараке и в ближайших селах, но пока что рано говорить насколько он повредил урожай. “В мае температура воздуха в Араратской долине днем будет 22-24 градусов, а ночью- 10-13. В горных районах днем ожидается 15 градусов, а ночью- 5-7. Летом температура и осадки будут в пределах нормы”,- добавила метеоролог.