6 May 2011 - 07:36 AMT
Այս նյութը պատրաստելու համար, ես այցելեցի Երևանի Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքում գտնվող հայկական զորամաս, որտեղ Հայաստանի զինուժի հատուկ զինվորական նվագախումբը պատրաստվում էր այս օրերին Լիտվայի Հանրապետության նախագահի դիմավորման արարողությանը և Լիտվայի հիմնի փորձերն էին ընթանում:
ՀՀ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի հատուկ զինվորական նվագախումբը հիմնվել է 1992 թ-ի նոյեմբերին, Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի ռազմանվագախմբային բաժնի պետ, գլխավոր զինվորական դիրիժոր, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Արմեն Պողոսյանի կողմից: «Նվագախմբի առաջին կազմում այն սակավաթիվ երաժիշտներն էին, ովքեր այդ դժվար տարիներին չէին լքել Հայաստանը: Նրանք այն մարդկանցից էին, ովքեր ցանկանում էին օգտակար լինել հայոց բանակին, քանի-որ առանց երաժշտության չի կարելի պակերացնել բանակը»,-ասում է Պողոսյանը: Առաջին կազմում ներառված էր 46 երաժիշտ, որոնցից մի քանիսը դեռ նվագում են նվագախմբում: «Այժմ կադրերի ընտրության հարցում ավելի ազատ ենք, բայց ավելի խիստ: Այն ժամանակ ընրության հնարավորությունը շատ սուղ էր: Հենց նվագախմբի առաջին կազմի շնորհիվ կայացավ այսօրվա նվագախումբը: Կազմում այսօր ներառված են ժամկետային և պայմանագրային զինծառայողներ»:
Այժմ նվագախումբն իր փորձերն անում և համատեղ ելույթ է ունենում Պատվո պահակային վաշտի հետ և բացի դրանից համագործակցում է ներքին զորքերի, քաղաքապետարանի նվագախմբերի հետ, էստրադային և դասական երգիչների, կոմպոզիտորների միության և անհատ կոմպոզիտորների, պատանի ստեղծագործողների և այլոց հետ: «Ոչ մեկին համագործակցության հարցում չենք մերժում, նույնիսկ եթե անհատ քաղաքացիններից ենք առաջարկ ստանում, քննարկում ենք անում, եթե հետաքրքիր առաջարկ է լինում, մենք համագործակցում ենք», հավելում է նվագախմբի ղեկավարը:
Նվագախմբի կազմն այսօր բաղկացած է բարձրակարգ երաժիշտներից, ովքեր անցնում են պարտադիր ունկնդրում: «Մեր առօրյան շատ հագեցված է, նվագախումբը քիչ ժամանակ ունի պատրաստվելու համար. սկսած գնդի արարողություններից և վերջացրած պետական արարողություններով տքնաջան աշխատանք է տարվում: Եթե ուրիշ նվագախմբեր երկու օրում մեկ ստեղծագործություն են պատրաստում, ապա մեր նվագախումբը երկու ստեղծագործություն է պատրաստում, դրա հետ մեկտեղ հատուկ շարանցում սովորում»:
Գնդապետը հաճույքով է պատմում նվագախմբի վերջին հաջողությունների ու ստացած մրցանակների մասին. «2008թ-ին Սանկտ Պետերբուրգում խումբը մասնակցել է Միջազգային զինվորական նվագախմբերի փառատոնին, իսկ 2010 թ-ին հաղթել է Շվեդիայի Էկշիո քաղաքում կայացած միջազգային զինվորական նվագախմբի փառատոնում, որտեղ զարմացրել է իր պատրաստվածության մակարդակով, կատարվող ստեղծագործությունների բարդությամբ և ամենակարևորը, միակ նվագախումբն էր, որն արտասահմանյան ունկնդրին ներկայացրել էր ազգայինը երաժշտություն»:
«Շվեդիայում մենք կատարել ենք Արա Գևորգյանի «Արցախ» ստեղծագործությունը: Բոլոր մասնակիցները զարմացած էին: Հիացած էր հատկապես Անգլիայի նվագախումբը, որի ղեկավարը մեզնից ձայնագրություններ ցանկացավ»: Փառատոնի շրջանակներում Արմեն Պետրոսյանի գրած «Ադաջիո» ստեղծագործությունը հնչել է նույն քաղաքի եկեղեցում, որտեղ ներկա էր Շվեդիայի հայտնի դիրիժորներից մեկը, ով վերջում հեղինակից թույլտվություն է խնդրել, այդ ստեղծագործությունը իր նվագախմբի հետ կատարելու համար: «Մինչև Շվեդիայից եկանք Երևան, արդեն Youtube կայքում դրված էր մեր ելույթի տեսագրությունը: Դա մեզ համար բավական զարմանալի էր, քանի որ տեսագրությունը տեղադրել էր այլազգի մարդ: Մեր մտքով նույնիսկ չէր անցել, որ կարելի է այն տեղադրել համացանցում»: Փառատոնին մասնակցում էին Թուրքիայի, Անգլիայի, Շվեդիայի, Ֆինլանդիայի, Լեհաստանի և Գերմանիայի զինվորական նվագախմբերը: Այսօր նվագախումբը հրավերներ ունի Անգլիայից և Ֆինլանդիայից: «Նվագախումբը մասնակցում է գնդի բոլոր միջոցառումներին: Աշխատում ենք պահել ազգայինը, հոգևորը, կատարում ենք հայ կոմպոզիտորների աշխատանքներ: Մենք բոլոր ստեղծագործությունները կատարում ենք անգիր, առանց նոտաների, նույնիսկ օտարերկրյա հիմները»:
Այժմ նվագախումբը պատրաստվում է պետական տոնակատարություններին և հսկայական ծրագիր է պատրաստում Հայաստանի անկախության 20-ամյակի կապակցությամբ, որն ըստ Պողոսյանի, շատ պատասխանատու խնդիր է: «Ամեն անգամ մենք լավագույն կերպով ենք հանդես գալիս: Շատերը երևի չեն մտածում դրա մասին, բայց ցանկացած արտասահմանցի հյուր, ժամանելով Հայաստան, առաջինը լսում է մեր կատարմամբ իր երկրի հիմնը և դրանից է սկսվում կարծիքը երկրի մասին, դրա համար էլ պատասխանատվության զգացումը շատ մեծ է»:
Այսօր նվագախումբը ոչ մի խնդիր չունի և ստանում է մեծ աջակցություն ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից: Այժմ նվագախմբում կան փայտափողային, պղանձափողային և հարվածային գործիքների երաժիշտներ: Սակայն նվագախմբի համարներում օգտագործվում են նաև հայկական ազգային նվագարաններ` դուդուկ, զուռնա և դհոլ, որոնք անպայման օգտագործվում են արտասահմանում հանդես գալիս: Նվագախմբի համար այժմ պատրաստվում են նոր` ազգային ոճի հագուստներ, որոնցով երաժիշտները հանդես կգան հատուկ միջոցառումների ժամանակ:
Վերջում նվագախմբի ղեկավարը հավելեց, որ այն, ինչին չի կարելի հասնել զենքի ուժով, կարելի է հասնել մշակույթով: Դա ազգի ամենամեծ ցուցանիշներից մեկն է, հատկապես լեզուն և երաժշտությունը:

Когда мы добрались до расположенной в ереванской общине военную часть, Оркестр Главного штаба Вооруженных сил Республики Армения как раз готовился к предстоящему визиту президента Литвы в Армению и репетировал литовский гимн.
Оркестр Главного штаба Вооруженных сил Республики Армения был основан в ноябре 1992 года по инициативе начальника Военно-оркестрового отдела ВС РА, главного военного дирижера, заслуженного артиста Армении, полковника Армена Погосяна. «В самом первом составе оркестра было мало музыкантов – те, кто в тяжелые годы не покинул Армению. Это были люди, которые хотели принести пользу армянской армии, так как армию нельзя представить без музыки», – рассказывает полковник Погосян, добавляя, что из 46 музыкантов самого первого состава несколько еще играет в оркестре: «Сегодня мы более свободны в подборе кадров, более свободны, но более строги. В то время выбор был очень ограничен, но именно благодаря первому составу сегодняшний оркестр состоялся. Сегодня в составе оркестра играют как военнослужащие-срочники, так и контрактники».
Сегодня оркестр репетирует и выступает вместе с ротой почетного караула и, помимо этого, сотрудничает с оркестрами внутренних войск, мэрии Еревана, эстрадными и классическими музыкантами, с Союзом композиторов и неизвестными композиторами, юными музыкантами. “Мы никому не отказываем в сотрудничестве, даже если получаем предложения от рядовых граждан, мы обязательно обсуждаем все предложения и, если оно интересно, обязательно сотрудничаем”, – говорит руководитель оркестра.
Оркестр, продолжает он, состоит их хороших музыкантов, которые в обязательном порядке проходят прослушивание: «У нас очень насыщенный график, так как у оркестра мало времени для подготовки, но мы упорно трудимся как для подготовки государственных церемоний, так и для полковых. Если другие оркестры за два дня разучивают одно произведение, то мы за один день разучиваем два произведения, да еще и новое построение».
Полковник с удовольствием рассказывает о последних наградах и успехах оркестра: “В 2008 году в Санкт-Петербурге оркестр принял участие в Международном фестивале военных оркестров, а в 2010 году победил в Международном фестивале военных оркестров в шведском Эксио, где всех удивил уровнем подготовки, сложностью исполняемых произведений и, самое главное, тем, что был единственным оркестром, который исполнял национальную музыку”. «В Швеции мы исполнили произведение Ара Геворгяна «Арцах» и очень удивили этим выступлением зрителей и участников фестиваля. Особенно был впечатлен Оркестр Великобритании, руководитель которого попросил у нас запись этого произведения», рассказывает Армен Погосян. А написанное самим полковником Погосяном произведение «Адажио» прозвучало и в церкви города Эксио, где присутствовал и один из самых известных шведских дирижеров, который после попросил разрешения на исполнение этого произведения его оркестром.
«Пока мы добрались из Швеции в Ереван, запись нашего выступления уже появилась на сайте Youtube. Это было удивительно, тем более что разместил видео иностранец. Нам же и в голову не пришло, что можно разместить видео в интернете». В шведском фестивале принимали участие военные оркестры из Турции, Великобритании, Швеции, Финляндии, Польши и Германии. А армянский оркестр уже пригласили в Великобританию и Финляндию.
«Оркестр принимает участие во всех полковых мероприятиях. Мы всегда стараемся сохранить наше национальное, духовное, исполняем произведения армянских композиторов. Кстати, все произведения мы разучиваем наизусть, исполняем их без нот, даже гимны зарубежных стран», – подчеркивает руководитель оркестра и добавляет, что сегодня оркестр готовится к государственным праздникам и готовит очень большую программу к 20-летию Независимости Армении, что, по словам полковника Погосяна, является весьма ответственной задачей: “Мы всегда стараемся быть на высоте. Многие, может быть, не задумываются над этим, но любой зарубежный гость, прибывая в Армению, в первую очередь слышит в исполнении оркестра гимн своей страны, и это бывает его первое впечатление от Армении, и это накладывает особую ответственность”.
Полковник Погосян заверяет, что сегодня у оркестра нет никаких проблем, он получает ощутимую поддержку от Министерства обороны Армении. В составе оркестра, рассказывает он, меднодуховые, деревянные духовые и ударные, но при исполнении определенных произведения используются и армянские народные инструменты: дудук, зурна и доол (армянский ударный музыкальный инструмент – прим. ред.). Для музыкантов оркестра сейчас готовятся новые костюмы с национальными элементами, в которых они будут выступать во время специальных мероприятий.
В завершении беседы полковник Погосян добавил: “То, чего нельзя достичь оружием, можно достичь музыкой. Язык и музыка – одни из важнейших показателей нации”.