10 May 2011 - 10:40 AMT
2011թ. առաջին 3 ամսում տարբեր պետական կառույցներին ուղղված հարցումների 88 տոկոսի համար ստացվել են լիարժեք պատասխաններ: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Տեղեկատվության ազատության կենտրոնի տնօրեն Շուշան Դոյդոյանը՝ ներկայացնելով այն պետկառույցների «սև ցուցակը», որոնք խախտել են տեղեկոտվություն ստանալու իրավունքը 2011թ. առաջին եռամսյակում:
Ըստ նրա, դա բավականին դրական ցուցանիշ է, քանի որ 2006թ. նույն ժամանակահատվածում բավարարված հարցումների քանակը կազմում էր ընդամենը 51-55 տոկոս:
Դոյդոյանն ասել է նաև, որ Կենտրոնը հարցում էր ուղղել բոլոր նախարարություններին՝ խնդրելով տեղեկություններ տրամադրել գրենական պիտույքների վրա ծախսված միջոցների մասին: «Նպատակն էր պարզել, թե որքան գումար է ծախսվել գրենական պիտույքների համար կառավարման էլեկտրոնային համակարգի ու Malbri փաստաթղթաշրջանառության համակարգի ներդրումից հետո»,-ասել է կենտրոնի ղեկավարը: Ըստ նրա, պարզվել է, որ 2010թ. ֆինանսների նախարարությունը 47 մլն դրամ է ծախսել գրենական պիտույքների համար: Դոյդոյանը նշել է, որ ԱԳՆ-ն հինգ անգամ ավելի քիչ միջոցներ է ծախսել գրենական պիտույքների ձեռք բերման համար: Նա հայտնել է նաև, որ ՊՆ-ն հրաժարվել է նման տեղեկություններ տրամադրել, դա համարելով պետական գաղտնիք:

10 May 2011 - 10:40 AMT
В течение 3 месяцев 2011 года 88% запросов в разные государственные структуры получили полноценные ответы. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявила директор Центра свободы информации Шушан Дойдоян, представляя составленный центром «черный список» госструктур, нарушивших право на получение информации в первом квартале 2011 года.
По ее словам, это довольно положительный показатель, поскольку в аналогичный период 2006 года госведомства удовлетворили запросы всего лишь на 51-55%.
Дойдоян также сообщила, что Центр отправил запросы во все министерства, с просьбой предоставить информацию о потраченных из госбюджета финансовых средствах для приобретения канцелярских принадлежностей. «Цель этого – выяснить, сколько было потрачено на приобретения канцелярских принадлежностей после внедрения электронной системы управления и документооборота «Malbri», – сказала глава центра. По ее словам, в результате выяснилось, что Министерство финансов РА в 2010 году потратило 47 миллионов драмов на приобретение канцелярских принадлежностей. В этом контексте Шушан Дойдоян заметила, что МИД РА потратил в пять раз меньше финансовых средств на приобретение канцелярских принадлежностей. При этом она сообщила, что Министерство обороны Армении отказалось ответить на этот вопрос, поскольку считает это государственной тайной.