12 May 2011 - 06:30 AMT
Մամուլում հաղորդագրություն է եղել այն մասին, թե իբր մայիսի 8-ին Սևան քաղաքի ոստիկանության աշխատակիցները կանխել են թերակղզում ապօրինի զանգվածային ծառահատումը: Այդ առթիվ ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ տեղի ունեցածը ոչ թե ապօրինի ծառահատում է, այլ ջրածածկման ենթակա տարածքների օրինական մաքրում: Քաղաքացիների դիմումի հիման վրա ժամանած ոստիկանության աշխատակիցներին պարզաբանվել է կատարվող աշխատանքների օրինականությունը, և աշխատանքները ոչ միայն չեն կասեցվել, այլև շարունակվում են Սևանա լճի, որի մակարդակը տարեցտարի բարձրանում է, ջրի մաքրությունն ապահովելու նպատակով 2010 թվականին մաքրվել է 174 հա ջրածածկ տարածք, իսկ այս տարի նախատեսվում է անտառամաքրման աշխատանքներ իրականացնել մոտ 283 հա տարածքի վրա: Ներկայում ծառերից և թփերից մաքրվում է 1901,5 մետր նիշից ցածր գտնվող տարածքը: Մայիսի 8-ին մաքրման աշխատանքներ էին կատարվել ու նաև շարունակվում են հանրային լողափերի համար ընտրված տարածքներում: Հիշեցնենք, որ ՀՀ կառավարության որոշումով Սևանա լճի ափին ստեղծվելու են հանրային լողափեր: Այդ նպատակով կօգտագործվեն Սևանի քաղաքային լողափին հարակից 0,68 հեկտար տարածքը և 1,47 հեկտար` թերակղզու հատվածում:
Սևանա լճի ավազանի էկոլոգիական հավասարակշռությունը պահպանելու նպատակով բնապահպանության նախարարությունը անտառտնկման աշխատանքներ է իրականացնում առափնյա բարձրադիր հատվածներում, հաղորդում է նախարարության մամլո ծառայությունը:

12 May 2011 - 06:30 AMT
Министерство природы охраны отреагировало, на информацию распространенную 8 мая армянскими СМИ о том, что сотрудники полиции Севана приостановили незаконную массовую вырубку деревьев. Как сообщает пресс-служба Министерства, произошедшее не является незаконной вырубкой деревьев, а законной очисткой территорий, подлежащих затоплению. “Сотрудникам полиции объяснили законность данных действий, и работы не только не были приостановлены, но и продолжаются”, – говорится в заявлении.
Уровень озера Севан ежегодно поднимается, и для обеспечения чистоты воды в 2010 году было очищено 174 га территории, а в этом году предусматривается провести работы по очищению территории в 283 га от деревьев. На данный момент от деревьев очищаются территории ниже уровня 1901,5 м
С целью создания общественного пляжа на территории полуострова Севана началась массовая вырубка деревьев. Работы начались по указу министра охраны природы РА Арама Арутюняна. По данным на 8 мая на берегу озера было вырублено 115 деревьев. Место вырубки деревьев находится на расстоянии 25-30 м от берега. Сотрудники полиции Севана приостановили действия лиц, организовавших вырубку деревьев, у которых не было соответствующего разрешения.