12 May 2011 - 16:27 AMT
Քաղաքաշինության և բնապահպանության նախարարներն անձամբ ծանոթացան Երևանի կենտրոնում ինքնակամ շինարարությանը
«Ժառանգության» պատգամավորներ Ստեփան Սաֆարյանն ու Անահիտ Բախշյանը Հայաստանի բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանի և քաղաքաշինության նախարար Վարդան Վարդանյանի հետ միասին այցելեցին Երևանի կենտրոն` Սայաթ Նովա պողոտա, Նալբանդյան, Ա.Պետրոսյան և Թումանյան փողոցներով պարփակված բակային տարածք: Նախարարները ծանոթացան բակի բնակիչների խնդիրներին, որոնք բողոքում են բազմահարկ շենքի բակում ապօրինի շինարարության դեմ: «Ժառանգության» պատգամավորները նախարարների հետ բակ այցելելու մասին պայմանավորվածությունը ձեռք էին բերել մայիսի 11-ին խորհրդարանում:
ՀՀ քաղաքաշինության նախարարը բնակիչներին հայտնեց, որ իր ղեկավարած գերատեսչության կողմից դադարեցվել է հիշյալ կազմակերպության կողմից ինքնակամ շինարարական գործունեությունը, քանի որ կառուցվող շինության համար բացակայում են օրենքով նախատեսված փաստաթղթային հիմքերը, և առկա է միայն նախկին մանկապարտեզի շենքը քանդելու թույլտվություն: Նա բնակիչներին առաջարկել է ինքնակամ շինարարության հարցով դիմել Երևանի քաղաքապետարան:
Բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանն իր հերթին խոստացել է, որ ինքնակամ շինարարության բնապահպանական կողմի հարցը վաղը կքննարկվի նախարարությունում:

12 May 2011 - 16:27 AMT
Министры градостроительства и охраны природы лично ознакомились с фактом самовольного строительства в центре Еревана
Депутаты партии “Наследие” Степан Сафарян и Анаит Бахшян вместе с министрами градостроения Варданом Варданяном и охраны природы Арамом Арутюняном посетили двор, окруженный проспектом Саят-Нова, улицами А. Петросяна, Туманяна и Налбандяна в центре Еревана. Министры ознакомились с проблемами жителей двора, которые протестуют против незаконного строительства во дворе многоэтажного здания. Договоренность о посещении двора была достигнута депутатами “Наследия” с министрами 11 мая в парламенте.
Министр градостроения сообщил жителям, что у застройщика нет разрешения на строительство, однако отметил, что у его ведомства есть лишь надзорные функции, и предложил жителям обратиться по вопросу самовольного строительства в мэрию Еревана. В свою очередь, министр охраны природы Арам Арутюнян пообещал жителям, что вопрос об экологическом аспекте самовольного строительства будет завтра рассмотрен в министерстве.