13 May 2011 - 08:16 AMT
«Օրերս Արմավիրի մարզում երեխայի վիրահատության ժամանակ բժիշկները պարզել են, որ նա վարակված է ՄԻԱՎ-ով, որը նրան փոխանցվել է հորից: Այս դեպքից հետո այս ընտանիքը չի կարողանում տեսնել իր երեխային, և լուրը տարածվել է ողջ մարզով» ,- մայիսի 12-ին Երևանում մամուլի-ասուլիսի ժամանակ ասաց «Իրական աշխարհ, իրական մարդիկ» ՀԿ-ի համանախագահ Սեմ Թադևոսյանը:
Թադևոսյանի խոսքով, ինչպես նաև «Հանրային տեղեկատվություն և գիտելիքի կարիք» Հկ-ի նախագահ Մամիկոն Հովսեփյանի և «Դրական մարդկանց հայկական ցանց» ՀԿ-ի նախագահ Անահիտ Հարությունյանի կարծիքով Հայաստանում ՄԻԱՎ-ի վարակակիրները անտեսված են հասարակության, ինչու չէ` նաև կառավարության կողմից: Հովսփեյանը ընդգծեց, որ Հայաստանում լուրջ խնդիր է բժշկական գաղտնիությունը, և մարդիկ վախենում են, որ իրենց հիվանդության մասին կիմանան իրենց շրջապատում:
«Հայաստանում 2010 թվականի տվյալներով գրանցված է 1040 ՄԻԱՎ վարակակիր, սակայն վիճակագրությունը անըդհատ փոխվում է: Ողջ աշխարհում մայիսի 3-րդ կիրակին նշվում է որպես ՁԻԱՀ –ից մահացածների հիշատակի օր, մայիսի 15-ին Հայաստանում ևս տեղի կունենան մի շարք միջոցառումներ, որոնք կկրեն «Դիպչելով սրտերին» կարգախոսը: Մոմավառություն տեղի կունենա Երևանում, Գյումրիում և Վանաձորում» ,- նշեց Անահիտ Հարությունյանը:
1988 թվականից մինչ այսօր Հայաստանում ՄԻԱՎ վարակից մահացել է 242 մարդ, և այդ օրը Հարությունյանի կարծիքով, ունի խորհուրդ` վերացնել մարդկանց մեջ անտարբերությունը:

13 May 2011 - 08:16 AMT
“На днях в Армавире, оперируя ребенка, врачи выяснили, что он заражен ВИЧ, инфекция передалась ребенку от отца. После этого случая семья не может увидеться с ребенком, слух о произошедшем прокатился по всей области ”, – сказал 12 мая на пресс-конференции в Ереване сопредседатель общественной организации “Реальный мир, реальные люди” Сем Тадевосян.
По словам Тадевосяна, а также по мнению председателя общественной организации “Общественная информация и нужда знаний” Мамикона Овсепяна и председателя ОО “Армянская сеть положительных людей” Анаит Арутюнян, ВИЧ-инфицированные полностью игнорируются и обществом, и правительством Армении. Овсепян подчеркнул, что в Армении еще существует серьезные проблемы с врачебной тайной, люди попросту боятся, что об их болезни узнают окружающие.
“По данным на 2010 год в Армении зарегистрировано 1040 ВИЧ-инфицированных, однако статистика постоянно подвергается изменениям. Во всем мире 3-е воскресение мая отмечается как День памяти умерших от ВИЧ, 15 мая в Армении также будет организован ряд мероприятий под названием “Касаясь сердец”. Памятные свечи будут зажжены в Ереване, Гюмри и Ванадзоре”,- отметила Анаит Арутюнян.