16 May 2011 - 09:33 AMT
«Պահպանենք Հանրապետության հրապարակը» քաղաքացիական նախաձեռնությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ, համաձայն որի կոչ է արվում հրաժարվել ՀՀ կառավարության շենքի թիվ 1 մասնաշենքի ետնամասում աշտարակ կառուցելու մտադրությունից: Ըստ նախաձեռնության, Ալ. Թամանյանի կողմից ի սկզբանե նախատեսված և նախագծած աշտարակի կառուցումը ժամանակավրեպ է և անտեղին, քանի որ այն իրենից ներկայացնում է թամանյանական գաղափարի փոփոխված տարբերակը: Ըստ նախաձեռնության հեղինակների, անթույլատրելի է պետական պաշտոնյաների աշխատասենյակում փակ ու անհասկանալի պայմաններում մշակել Հանրապետության գլխավոր հրապարակում իրականացվող քաղաքաշինական նման խոշորածավալ և կարևոր միջամտություն: Հանրապետության հրապարակի համալիրն այսօր էականորեն տարբերվում է Թամանյանի նախագծած հրապարակից, այդ իսկ պատճառով նախատեսվող աշտարակի կառուցումը կխաթարի հրապարակի առկա համընդհանուր տարածական լուծումը և այլն:
50 մետր բարձրությամբ և շուրջ 30 մետր տրամագծով հսկա տուֆակերտ աշտարակը վեր կխոյանա Հանրապետության հրապարակում շուրջ երկու տարի հետո։
Համաձայն տեղեկատվության, ծրագրվում է շինարարությունը մեծ թափով սկսել արդեն 3 ամսից։ Նախագծի նախահաշվային արժեքը շուրջ 10 միլիոն դոլար է, այդ միջոցները կտրամադրվեն այն ներդրողների կողմից, ովքեր արդարադատության նախարարության այրված շենքի տեղում կառուցելու են վարչական ու բնակելի նոր համալիր։

16 May 2011 - 09:33 AMT
Гражданская инициатива “Сохраним Площадь республики” выступила с заявлением, в котором призвала отказаться от идеи строительства башни за 1-ым корпусом здания правительства РА. Согласно инициаторам акции, строительство башни, изначально спроектированное А. Таманяном, было несвоевременным и несовместимым с обликом площади в целом, поскольку это видоизмененный вариант проекта Таманяна. Недопустимо скороспелое принятие решений государственными чиновниками о таком масштабном и значительном вмешательстве, как строительство на Площади республики, согласно инициаторам. Комплекс Площади республики существенно отличается о проекта А. Таманяна, поэтому строительство башни нарушит нынешнюю пространственную и архитектурную гармонию площади и т.д.
Высотой 50 метров и диаметром около 30 метров огромная башня из туфа устремится ввысь на Площади республики примерно через два года. Согласно полученным сведениям, масштабное строительство запланировано начать уже через 3 месяца. По предварительным оценкам, проект обойдется в 10 миллионов долларов, средства будут вложены строителями административных и жилых домов на месте сгоревшего здания Министерства юстиции.