17 May 2011 - 13:24 AMT
Հայաստանի գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունն ուսումնասիրել է ՀՀ ֆինանսների նախարարությունից ստացված ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության սոցիալական ապահովության պետական ծառայությունում իրականացված կենսաթոշակների նշանակման և վճարման ճշտության ստուգման արդյունքներով կազմված ակտերի հիման վրա նախապատրաստված նյութերը:
Ուսումնասիրությունների արդյունքում պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը պարզել է, որ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության սոցիալական ապահովության պետական ծառայության կենսաթոշակների նշանակման, վճարման և վերահսկողության բնագավառներում կազմակերպական-տնօրինչական լիազորություններ իրականացնող պաշտոնատար անձինք, անձնական այլ շահագրգռվածությունից և խմբային շահերից ելնելով, իրենց պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելու, ինչպես նաև ծառայողական պարտականությունները չկատարելու, պաշտոնեական փաստաթղթերում ակնհայտ կեղծ գրառումներ մտցնելու, կեղծ փաստաթղթեր կազմելու միջոցով մահացած կենսաթոշակառուների անվամբ, ժամկետանց լիազորագրերի հիման վրա, կրկնակի թոշակներ նշանակելու և ավել հաշվարկված ստաժի հիման վրա 2009-2010թթ. ընթացքում ՀՀ պետական բյուջեից դուրս են գրել և վճարել առանձնապես խոշոր չափերի` 113 181 900 դրամ գումար, որը յուրացվել է, ինչի արդյունքում պետությանը պատճառվել է ծանր հետևանքներ առաջացնող էական վնաս:
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության պետ Ա. Նիկողոսյանի որոշմամբ փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 308-րդ հոդվածի 2-րդ և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասերով:

17 May 2011 - 13:24 AMT
Управление по защите государственных интересов Генпрокуратуры Армении возбудило уголовное дело по факту нарушений в сфере социального страхования за растрату и злоупотребление должностными полномочиями. Как сообщает пресс-служба Генпрокуратуры РА, уголовное дело было возбужденно на основании материалов полученных из Министерства финансов Армении о результатах проверок на предмет точности назначения и выплаты пенсий со стороны Государственной службы социального обеспечения.
Управление по защите государственных интересов Генпрокуратуры выяснило, группа чиновников, исходя из линой личной корысти и групповых интересов, использовала должностное положение вопреки интересам службы и причинила государству существенный ущерб, присвоив в период 2009-2010 гг. из бюджета сумму особо крупных размеров – 113 млн 181,9 тыс. драмов.
Согласно решению начальника Управления по защите госинтересов А. Никогосяна по данному факту возбуждено уголовное дело по пункту 1-му части 3-ей статьи 179-ой УК РА, части 2-ой статьи 308-ой УК, части 1-ой статьи 314-ой.