Մայիսի 28-29 Երևանում անցավ Հայաստանի ինտելեկտւալ խաղերի առաջին երիտասարական առաջնությունը, որը լիցենզավորված է Ակումբների միջազգային ասոցիացիայի կողմից: Առաջնության ծրագրում ընդգրկված էին «Ի՞նչ, որտե՞ղ, ե՞րբ», «Բրեյն-Ռինգ», «Իմ խաղը» ինտելեկտուալ խաղերը: Առաջնությունը վարում էր հայտնի գիտակ, Ակումբների միջազգային ասոցիացիայի խորհրդի անդամ, Բելառուսի ինտելեկտուալ ակումբների լիգայի տնօրեն Պավել Զաբավսկին:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Զաբավսկին նշեց, որ տպավորված է առաջնության կազմակերպչական մասից և հայկական թիմերի ուժից: «Տարեց տարի ինտելեկտուալ շարժումը նոր թափ է ստանում, և շատ հաճելի է, որ ազգային թիմեր են հայտնվում, որոնք ի վիճակի են խաղալ միջազգային մակարդակով», նկատել է նա, հավելելով, որ նմանատիպ բան տեղի էր ունենում Բելառուսում մոտ 5 տարի առաջ: Նա ընդգծել է, որ շատ կարևոր է, որ այս զանգվածից սկսեն նոր աստղեր հայտնվել: Զաբավսկու խոսքերով, շարժումը զարգանում է, քանզի դա արդեն տենդենց է:
Հայաստանի երիտասարդական առաջնությունում մասնակցեցին 27 թիմ Երևանից, Գյումրիից և Էջմիածնից: «Ի՞նչ, որտե՞ղ, ե՞րբ»-ի հաղթող ճանաչվեց «Մաֆիոզի» թիմը, «Բրեյն-Ռինգ»-ում ամենից ուժեղը «Սիրիուսն էր», իսկ «Իմ խաղ»-ում հաղթող ճանաչվեց Էդգար Մարկոսյանը «Մաֆիոզի» թմից: Երիտասարդական առաջնությունը կազմակերպվել է Հայաստանի գիտակների ասոցիացիայի կողմից Հայաստանի կրթության և գիտության նախարարության և Երիտասարդական հիմնադրամի աջակցությամբ: Կազմկերպիչները հատուկ նշեցին առաջնության կայացման հարցում հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի համակարգող, պատգամավոր Կարեն Ավագյանի ներդրումը, ում անունից հատուկ մրցանակ է հանձնվել:

29 May 2011 - 13:52 AMT
28-29 мая в Ереване прошел первый Молодежный Чемпионат Армении по интеллектуальным играм, лицензированный Международной ассоциацией клубов (МАК). В программу чемпионата вошли турниры по играм “Что? Где? Когда?”, “Брейн-Ринг” и “Своя игра”. Ведущим турнира был известный знаток, член правления Международной ассоциации клубов (МАК), главный редактор телепроектов “Что? Где? Когда?” и “Брэйн-ринг” в Беларуси, директор БЛИК (Белорусской Лиги Интеллектуальных Команд) Павел Забавский (Минск).
В интервью корреспонденту PanARMENIAN.Net Забавский отметил очень хорошую организацию чемпионата, a также силу армянских команд. “С каждым годом интеллектуальное движение растет, и очень приятно, что появляются национальные команды, которые способны очень сильно играть и на международном уровне”, заметил он, добавив, что нечто подобное происходило в Беларуси около 5 лет назад. Он подчеркнул, что очень важно, чтобы из той массы игроков, которые играют в интеллектуальные игры, начали появляться новые звезды. “И они будут появляться, потому что есть люди, которые организуют, делают, и создают”,- подчеркнул он. По словам Забавского, это система работает, и в Армении есть очень сильные команды во всех возрастных категориях. “С каждым годом это движение будет расти, так-как это уже тенденция”,- отметил он.
В Молодежном чемпионате Армении приняли участие 27 команд из Еревана, Гюмри, и Эчмиадзина. Победителем турнира по “Что? Где? Когда?” стала команда “Мафиози”, в турнире по “Брейн-Рингу” сильнее всех оказалась команда “Сириус”, а “Свою игру” выиграл Эдгар Маркосян из команды “Мафиози”. Молодежный чемпионат был организован Армянской ассоциацией знатоков при поддержке Министерства образования и науки Армении и Молодежного фонда Армении. Организаторы особо отметили помощь в организации турнира координатора совета попечителей Молодежного фонда Армении, депутата Карена Авагяна, от имени которого был вручен специальный приз.