Հունիսի 3-4-ը Ծաղկաձորի «Կեչառիս» հյուրանոցում տեղի կունենա «Մարդու իրավունքներ. Պաշտպանի լսարան» շարքի երրորդ ֆորումը` «Քաղաքացիական հասարակություն» խորագրով, որը կազմակերպել է ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը՝ Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության, Վորլդ Վիժն կազմակերպության հայաստանյան մասնաճյուղի և ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի աջակցությամբ:
Ֆորումի ընթացքում հասարակական կազմակերպությունները կներկայացնեն իրենց գործունեության ուղղությունները, տարբեր ոլորտներում իրականացվող ծրագրերը եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության յուրաքանչյուր ոլորտում առկա հիմնախնդիրները:
Միջոցառման նպատակն է ինֆորմացիայի փոխանակման եւ արդյունավետ համագործակցության հիմքեր ստեղծել նույն ոլորտում աշխատող տարբեր հասարակական կազմակերպությունների եւ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի միջեւ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակում 11 ուղղություններով առանձնացված են ոլորտի պատասխանատուներ՝ իրավունքի առանձին ոլորտների մասնագիտացած պաշտպաններ, ովքեր կապահովեն մշտական կապ համապատասխան հասարակական կազմակերպությունների հետ՝ համատեղ իրականացնելով մարդու իրավունքների առավել արդյունավետ պաշտպանություն:

3-4 июня в Цахкадзоре в гостинице “Кечарис” пройдет форум под названием “Гражданское общество”. Мероприятие организовано со стороны офиса омбудсмена Армении, делегации ЕС в Армении, армянского филиала организации “World Vision” и ереванского офиса ОБСЕ. В ходе мероприятия общественные организации представят направления своей деятельности, осуществляемые программы в разных сферах, а также существующие проблемы в вопросе защиты прав человека в разных сферах. Цель мероприятия – обмен информацией, а также создание продуктивной основы для дальнейшего сотрудничества между общественными организациями, работающими в разных сферах и офисом омбудсмена Армении.
Форум пройдет в рамках мероприятий “Права человека: аудитория омбудсмена”, сообщает пресс-служба защитника прав человека.