2011թ. հունիսի 1-4-ը «Տիեզերական ոդիսական» միջազգային կրթական ծրագրի շրջանակներում Հայաստան կայցելի ռուսական պատվիրակությունը` ռուս տիեզերագնաց, Խորհրդային Միության Հերոս Ալեքսանդր Բալանդինի և «Սոյուզ» Համառուսական երիտասարդական ավիատիեզերական ընկերության գործադիր տնօրեն Իվան Մուրավյովի մասնակցությամբ: Նախատեսվում է, որ հունիսի 1-ին ռուսական պատվիրակությունը կայցելի Վիկտոր Համբարձումյանի անվ. Բյուրականի աստղադիտարան: Իսկ հունիսի 2-ին Ռուսական մշակութային և գիտական կենտրոնում կկայանա ռուսական պատվիրակության հանդիպումը Հայաստանի Հանրապետությունում Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի ներկայացուցչության աշխատակազմի, Հանրակրթական դպրոցների ռուսաց լեզվի և գրականության ուսուցիչների հայկական ընկերակցության, Ռուսաց լեզվի դասախոսների հայկական ընկերության և Ռուսական բուհերի շրջանավարտների միության ներկայացուցիչների հետ: Նույն օրը` 13:00-ին, «Մոսկվա» կինոթատրոնում կկայանա Յուրի Գագարինի տիեզերական թռիչքի 50-ամյակին նվիրված լուսանկարչական ցուցահանդեսի հանդիսավոր բացումը և տիեզերքի թեմայով փաստագրական ֆիլմերի ցուցադրություն:
Հունիսի 3-ին ռուսական պատվիրակության ժամանման պատվին հանդիպում կկայանա Հայաստանի Ազգային Ժողովում, հունիսի 4-ին ռուսական պատվիրակությունը կհանդիպի Հայաստանի Պետական ճարտարագիտական համալսարանի Գյումրու մասնաճյուղի ուսանողների և դասախոսների հետ, հաղորդում է Հայաստանում Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի ներկայացուցչության մամլո ծառայությունը:

30 May 2011 - 12:17 AMT
С 1 по 4 июня 2011 года в рамках международной образовательной программы «Космическая одиссея» Армению посетит российская делегация с участием российского космонавта, Героя Советского Союза Александра Баландина и исполнительного директора Всероссийского молодежного аэрокосмического общества «Союз» Ивана Муравьева. Предусматривается, что 1 июня российская делегация посетит Бюраканскую астрофизическую обсерваторию им. В. А. Амбарцумяна. A 2 июня в Российском культурном и научном центре состоится встреча российской делегации с коллективом Представительства Россотрудничества в Республике Армения, представителями Армянской ассоциации учителей русского языка и литературы общеобразова¬тель¬ных школ, Армянской ассоциации преподавателей русского языка и Союза выпускников российских вузов. В тот же день в 13:00 в кинотеатре «Москва» состоится торжественное открытие фотовыставки, посвященной 50-летию полета Юрия Гагарина в космос и показ документальных фильмов по космической тематике.
3 июня в честь приезда российской делегации состоится встреча в Национальном собрании Армении, 4 июня российская делегация проведет встречу со студентами и преподавателями Гюмрийского филиала Государственного инженерного университета Армении, сообщает пресс-служба Представительства Россотрудничества в Армении.