31 May 2011 - 08:39 AMT
Այսօր ՀՀ կառավարության ընդունելությունների տանը տեղի է ունեցել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նիստը, որը վարել է խորհրդի նախագահ, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահի առաջարկությամբ և խորհրդի անդամների քվեարկության արդյունքում, Հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի կազմում ընդգրկվել է նոր անդամ՝ «Փյունիկ» բարեգործական հիմնադրամի հիմնադիր նախագահ Գաբրիել Ջեմբերջին (Ջեմբերջյան), ՀՀ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանն ի պաշտոնե հաստատվել է որպես խորհրդի անդամ: Խորհրդի կազմի համալրման հետ կապված, Հիմնադրամի գործադիր վարչությանը հանձնարարվել է համապատասխան փոփոխություններ կատարել կանոնադրության մեջ՝ հոգաբարձուների խորհրդի անդամների թիվը սահմանելով 36 հոգի:
Այնուհետև նիստի մասնակիցները դիտել են «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցներով 2010թ. կատարված աշխատանքների մասին պատմող տեսաֆիլմ, լսել Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանի զեկույցը` հաշվետու տարում Հիմնադրամի գործադիր վարչության կատարած աշխատանքների մասին:
Նիստի օրակարգի շրջանակներում Հոգաբարձուների խորհրդի անդամներին կներկայացվի նաև Վերստուգիչ հանձնաժողովի և «Գրանթ Թորնթոն» ընկերության հաշվեքննիչ կազմակերպության եզրակացությունը, որից հետո նիստի մասնակիցները կքննարկեն Հոգաբարձուների խորհրդի փոխնախագահ Գագիկ Հարությունյանի զեկույցը «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի նախորդ տարիների աշխատանքների և հետագա զարգացումների, հիմնախնդիրների ու դրանց լուծումների մասին, հաղորդում է ՀՀ նախագահի մամլո ծառայությունը:

31 May 2011 - 08:39 AMT
31 мая в Ереване состоялось заседание Совета попечителей Всеармянского фонда «Айастан», которое вел председатель Совета, президент Армении Серж Саргсян. Как сообщает пресс-служба главы армянского государства, по предложению президента РА и в результате голосования членов Совета в состав Совета попечителей Фонда включен новый член – президент-учредитель благотворительного фонда «Пюник» Габриэл Джемберджин (Джемберджян), министр финансов Армении Ваче Габриелян по должности утвержден в качестве члена Совета.
Таким образом, в связи с пополнением состава Совета, исполнительной администрации Фонда поручено осуществить соответствующие изменения в уставе, определив число членов Совета попечителей – 36 человек. Затем участникам заседания был представлен видеофильм, рассказывающий о работах, осуществленных фондом «Айастан» в 2010 году. Также был представлен отчет исполнительного директора Фонда Ара Варданяна о работе исполнительной администрации Фонда в отчетном году.
В рамках повестки заседания членам Совета попечителей будут представлены также заключения Контрольной комиссии и аудиторской компании «Грант Торнтон», после чего участники заседания обсудят доклад вице-председателя Совета попечителей Гагика Арутюняна о работе Всеармянского фонда «Айастан» в предыдущие годы и о дальнейших действиях фонда.