Հայաստանի ազգային պատկերասրահի տնօրեն Փարավոն Միրզոյանը չի թույլատրել «Ազգային պատկերասրահ» փառատոնի բեմը իջեցնել պատկերասրահի վերելակով: Ինչպես PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց փառատոնի տնօրեն Մարիամ Շահինյանը, մայիսի 31-ին ավարտված փառատոնի բեմը, որը բարձրացվել է նույն պատկերասրահի վերելակով, չի թույլատրվել իջեցնել, պատճառաբանելով, որ վերելակը վնասվում է: Շահինյանը նաև հավելեց, որ նրանք դիմել են մշակույթի նախարարություն, որտեղ ՀԱՊ-ի տնօրենը հայտարարել է, թե վերելակը չի աշխատում: Կազմակերպիչները ստիպված են եղել 90 քառակուսի մետրանոց բեմը իջեցնել աստիճաններով: Մարիամ Շահինյանը նաև հավելեց, որ ամեն տարի նման խոչընդոտներ լինում են պատկերասրահի տնօրինության կողմից փառատոնի օրերին:
«Ազգային պատկերասրահ» յոթերորդ միջազգային երաժշտական փառատոնը մեկնարկել է ապրիլի 28-ին Էդվարդ Միրզոյանի 90-ամյա հոբելյանին նվիրված համերգով, որի ընթացքում հնչել են կոմպոզիտորի տարբեր ժամանակներում գրած ստեղծագործությունները, որին մասնակցեցին դաշնակահարներ Հայկ Մելիքյանն ու Ջուլիետա Վարդանյանը, երգչուհի Հասմիկ Բաղդասարյանը, «Արս Լունգո» դուետը և հիմնադրամի կամերային նվագախումբը Արամ Թալալյանի ղեկավարությամբ: Բացի դրանից, ելույթ են ունեցել «Հայաստանի պատանի տաղանդներ» խումբը, ֆրանսիացի ջութակահար Ալեքսանդր Բրուսիլովսկին և դաշնակահարուհի Սվետլանա Նավասարդյանը, ջութակահար Նիկոլայ Մադոյանը (Գերմանիա) կիթառահար Հակոբ Ջաղացպանյանի հետ, ռուսաստանցի Գլեբ Կարպուշկինը (գալարափող) հանդես եկավ դաշնակահար Հայկ Մելիքյանի հետ: Փառատոնի հանդիսավոր փակումը տեղի ունեցավ մայիսի 31-ին, որին մասնակցեցին ռուսաստանցի ջութակահար Կարեն Շահգալդյանը, ալտահար Յանա Դարյանը, թավջութակահար Արամ Թալալյանը, դաշնակահարուհի Ջուլիետա Վարդանյանը: Փառատոնը կազմակերպվում է «Արվեստների պատկերասրահ» մշակութային հիմնադրամի կողմից:

1 June 2011 - 11:44 AMT
Сцену завершившегося 31-го мая фестиваля, которая была поднята наверх с помощью лифта, не разрешили спустить на том же лифте, объяснив это тем, что лифт может испортиться, сообщила корреспонденту PanARMENIAN.Net директор фестиваля Мариам Шагинян. Шагинян также добавила, что они обратились в Министерство культуры, где директор НГА заявил, что лифт не работал. Организаторы были вынуждены спустить сцену площадью 90 кв. м по лестнице. Мариам Шагинян сказала, что каждый год в дни фестиваля руководство галереи создает различные препятствия в проведении мероприятия.
Седьмой международный музыкальный фестиваль “Национальная галерея” стартовал 28-го апреля концертом, посвященным 90-летию Эдварда Мирзояна, в котором прозвучали произведения, написанные композитором в различные времена. В концерте участвовали пианисты Айк Меликян и Джульетта Варданян, певица Асмик Багдасарян, дует “Арс Лунго” и камерный оркестр фонда под руководством Арама Талаляна. Помимо этого, выступили группа “Молодые таланты Армении”, французский скрипач Александр Брусиловский и пианистка Светлана Навасардян, скрипач Николай Мадоян (Германия) с гитаристом Акопом Джагацпаняном, Глеб Карпушкин из России (валторна) выступил с пианистом Айком Меликяном. На торжественном закрытии фестиваля, состоявшемся 31-го мая, выступили скрипач Карен Шахгалдян из России, альтистка Яна Дарьян, виолончелист Арам Талалян, пианистка Джульетта Варданян. Фестиваль организован фондом “Галерея искусств”.