1 June 2011 - 13:01 AMT
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հայտարարում է Համահայկական նկարչական մրցույթի մեկնարկի մասին: 4-րդ ամենամյա մրցույթն իրականացվում է Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և Երևանի քաղաքապետարանի համատեղ ջանքերով:
Մրցույթի նպատակն է հայրենի բնության պահպանման գործի շուրջ համախմբել նաև երեխաներին:
«Մենք գիտակցում ենք, որ եկել է Երկրի բնության փրկության համար համախմբվելու ժամանակը, և յուրաքանչյուրն այդ քայլը պետք է սկսի իր շրջակա միջավայրից: Ավելին` անհրաժեշտություն է երեխաներին այս գործընթացում ներգրավելը, քանի որ նրանք են շարունակելու մեր գործը: Գունագեղ այս միջոցառումը հրաշալի միջոց է երեխաների մեջ բնության հանդեպ սեր և հոգատարություն սերմանելու համար»,-նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ի տարբերություն նախորդ տարիների՝ այս անգամ Համահայկական նկարչական մրցույթի մեկնարկն ազդարարվել է հունիսի 1-ին` Երևանի կենդանաբանական այգում մեկնարկած նկարչության օրով:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հատկացրել է 1 միլիոն դրամ, որպեսզի երեխաների մուտքը դեպի կենդանաբանական այգի հունիսի 1-ին լինի անվճար:
Պատանի բնասերներն իրենց բնապահպանական նկարներով գունազարդեցին կրթօջախներից բերված ավելի քան հարյուր սեղան: Հետագայում, համապատասխան վերամշակումից հետո, էկոկրթության յուրահատուկ գործիք դարձած սեղանները կվերադարձվեն կրթօջախներ եւ կդառնան երեխաների առօրյայի կարևոր մասը:
Համահայկական նկարչական մրցույթի մեկնարկից անմիջապես հետո, գործելու է մրցույթի պաշտոնական կայքը` www.paintingday.sunchild.org, որտեղ իրենց նկարների առցանց տարբերակները տեղադրելու հնարավորություն կունենան աշխարհի տարբեր ծայրերում ապրող 5-16 տարեկան երեխաները:
Այս տարվա մրցույթի թեմաներն են` «Իմ երազած կենդանաբանական այգին», «Իմ հայրենի բնությունը», «Ես ծառ եմ»: Մրցույթը կշարունակվի մինչև 2011 թ-ի սեպտեմբերի 1-ը: Հաղթողներին որոշելու հարցում այս տարի ևս որոշիչ է լինելու,և անկախ ժյուրի, և մրցույթի կայքէջի այցելուների կարծիքը: Քվեարկությունից ստացված ամբողջ հասույթը տրամադրվելու է Երևանի կենդանաբանական այգուն: Համահայակական նկարչական 4-րդ մրցույթի արդյունքներն ամփոփվելու են հոկտեմբերի 14-18-ը կայանալիք «Արևորդի» բնապահպանական 3-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակներում:

1 June 2011 - 13:01 AMT
1-го июня ВиваСелл-МТС объявила о старте Всеармянского конкурса рисования. 4-ый ежегодный конкурс проводится по инициативе Фонда охраны дикой природы и культурного наследия совместно с мэрией города и компанией VivaCell – MTS.
Целью конкурса является вовлечение детей в дело охраны природы родного края.
“Мы осознаем, что пришло время сплотиться вокруг идеи о спасении природы нашей родины, и каждый должен подумать о сохранении окружающей среды. Более того, вовлечение детей в этот процесс просто необходимо, поскольку именно они продолжат начатое нами дело. Это красочное мероприятие – прекрасное средство привить в детях любовь и бережное отношение к природе родного края”, – отметил генеральный директор компании ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
В отличие от прошлых лет, в этот раз Всеармянский конкурс рисования стартовал 1-го июня открытием Дня рисования в Зоологическом саду Еревана.
ВиваСелл-МТС выделил один миллион драм для бесплатного входа детей в зоопарк 1-го июня.
Юные натуралисты выставили на более чем ста столах принесенные с собой рисунки на тему охраны природы. Впоследствии столы, ставшие инструментами эко-образования, будут возвращены в учебные заведения.
Сразу после старта Всеармянского конкурса рисования будет запущен официальный сайт www.paintingday.sunchild.org, на котором смогут разместить свои рисунки дети с разных концов мира в возрасте от 5 до 16 лет.
Темами конкурса этого года были: “Зоопарк моей мечты”, “Природа моей родины”, “Я – дерево”. Конкурс продолжится до 1-го сентября 2011 года. В вопросе определения победителя также в этом году будет решающим как мнение независимого жюри, так и голоса посетителей сайта. Средства, вырученные от голосования, будут предоставлены зоологическому парку. Итоги конкурса будут подведены 14-18 октября в рамках Третьего международного фестиваля по охране природы “Дети солнца”.