1 June 2011 - 14:26 AMT
Տեղեկատվական վեճերի խորհուրդը հրապարակել է «Հրապարակ»-ում Ռոբերտ Քոչարյանի հայցի առթիվ եզրակացությունը
Տեղեկատվական վեճերի խորհուրդը սեփական նախաձեռնությամբ ուսումնասիրել է «Հրապարակ» օրաթերթում հրապարակված վիճարկվող հոդվածները Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հայցի վերաբերյալ և հրապարակել իր մասնագիտական եզրակացությունը: Ինչպես նշել է Խորհրդի քարտուղար Շուշան Դոյդոյանը, Տեղեկատվական վեճերի խորհրդի գործառույթն է զրպարտության և վիրավորանքի վերաբերյալ վեճերով խորհրդատվական բնույթի մասնագիտական եզրակացություններ կազմել ու հրապարակել: Խորհուրդը գնահատել է վիճարկվող հոդվածները և հայցադիմումում մեջ բերված արտահայտությունները ՀՀ Սահմանադրության, Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածի և Եվրոպական դատարանի նախադեպային իրավունքի պահանջների համատեքստում:
Խորհուրդը գտնում է, որ «Հրապարակ» օրաթերթում հրապարակված հոդվածներն առնչվում են հանրային շահին, իսկ դրանցում առկա հայտարարությունները գնահատողական դատողություններ են և ոչ` փաստական տվյալներ: Հետևապես, ակնկալում ենք, որ Դատարանը կկիրառի առավել բարձր չափանիշներ արտահայտվելու ազատության միջամտության անհրաժեշտությունը գնահատելիս: Ընդ որում, նշվում է, որ հրապարակված որոշ գնահատողական դատողություններ չեն բխում պատասխանատու և բարեխիղճ լրագրության չափանիշներից, և թերթը կարող էր նույն միտքն արտահայտել այլ, նվազ արատավորող բնույթի արտահայտություններ գործածելով: Խորհուրդը գտնում է նաև, որ հայցվորի կողմից պահանջվող փոխհատուցման չափը չի բխում արտահայտվելու ազատության միջամտության համաչափության պահանջից, ենթադրաբար գերազանցում է գործում ներգրավված լրատվամիջոցի եկամուտները, ինչպես նաև փաստաբանական ծառայությունների դիմաց հայցվորի պահանջած վարձատրությունը ակնհայտորեն չի համապատասխանում ՀՀ օրենսդրությամբ առաջադրվող խելամտության պահանջին:
2011 թվականի փետրվարի 15-ին «Հրապարակ» օրաթերթում հրապարակվել է «Քոչարյանին ոչնչացնում են, Ծառուկյանին` բացատրու՞մ» վերտառությամբ հոդվածը, այնուհետև դրան հաջորդել են նույն թերթում հրապարակված ևս երկու հոդվածներ` «Ինքնակոչ նամակ Քոչարյանի անունից», «Անձամբ Քոչարյանից` սխալներով և ստորագրությամբ» վերնագրերով հոդվածները: Վերոգրյալ հոդվածներում տեղ գտած` պատիվն ու արժանապատվությունը արատավորող, վիրավորող և զրպարտող տեղեկությունների հերքման և վնասի հատուցման պահանջի հայցով 2011թ. մարտի 25-ին ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը դիմել է ընդհանուր իրավասության դատարան և բարոյական վնասի համար 6 միլիոն դրամի չափով (մոտ 16 հազար դոլար) հատուցում է պահանջում:

1 June 2011 - 14:26 AMT
Совет по информационным спорам по собственной инициативе изучил и опубликовал заключение по иску второго президента Армении Роберта Кочаряна к газете «Грапарак» (Площадь). Как отметила секретарь Совета Шушан Дойдоян, в функции Совета по информационным спорам входит предоставление профессиональных заключений консультационного свойства при спорах относительно клеветы и оскорбления. Совет изучил оспариваемые в иске статьи газеты исходя из контекста требований Конституции Армении, Европейской конвенции по правам человека и прецедентного права Европейского суда.
По мнению Совета, статьи газеты касаются общественных интересов, и в них даются оценочные суждения, а не фактические данные. Совет в этой связи ожидает, что суд применит более высокие стандарты при оценке вмешательства в свободу выражения. При этом было отмечено, что некоторые оценочные суждения не соответствуют стандартам добросовестной и ответственной журналистики, и газета могла выразить свою мысль менее порочащими выражениями. Совет также отметил, что требуемая в иске сумма возмещения не соответствует требованию соразмерности вмешательства в свободу выражения, предположительно не соответствует доходам СМИ. Также отмечается, что сумма, требуемая за адвокатские расходы, не соответствует предполагаемому законодательством Армении требованию здравомыслия.
15 февраля 2011 года газета «Грапарак» опубликовала статью под заголовком «Кочаряна уничтожают, Царукяну объясняют». За сведения, которые нашли место в публикации, а также последовавших за ней ряд статей, экс-президент РА требует компенсацию за моральный ущерб в 6 миллионов драмов (около 16 тысяч долларов).