2 June 2011 - 04:06 AMT
Հունիսի 5-ին Գերգերա գյուղի մոտ` Պուշկինի լեռնանցքում գտնվող հուշարձան-աղբյուրի մոտ կկայանա ռուսական պոեզիայի «Դրանում Ռուսաստանը ձեռք բերեց ամեն ինչ» հանրապետական տոնակատարությունը` նվիրված Ռուսաց լեզվի միասնական օրվան:
Տոնական միջոցառումը կբացեն Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոն, Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի ներկայացուցչության ղեկավար, Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատան խորհրդական Վիկտոր Կրիվոպուսկովը և Գյումրիում Ռուսաստանի Գլխավոր հյուպատոս Վասիլի Կորչմարը: Պատվավոր հյուր կդառնա Ռուսաստանից ժամանած տիեզերագնաց-օդաչու, Խորհրդային Միության Հերոս Ալեքսանդր Բալանդինը: Կներկայացվեն ուսանողների և դպրոցականների, ստեղծագործական կոլեկտիվների, մանկական համույթների, ռուս հայրենակիցների հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների ելույթներ: Տոնակատարության ավարտին հուշարձան-աղբյուրի մոտ ծաղիկներ կդրվեն:
Միջոցառմանը կմասնակցեն ավելի քան 400 մարդ` հայկական բուհերի և Հայաստանում ռուսական բուհերի մասնաճյուղերի ուսանողներ, Ստեփանավան և Վանաձոր քաղաքների, Պրիվոլնոե գյուղի դպրոցների աշակերտներ, Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատան և Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի ներկայացուցիչներ:

5 июня у памятника-родника на Пушкинском перевале близ села Гергеры состоится VI Республиканский праздник русской поэзии «Все в нем Россия обрела», посвященный Единому дню русского языка.
Откроют праздничное мероприятие посол России в Армении Вячеслав Коваленко, руководитель Представительства Россотрудничества, советник посольства России в Армении Виктор Кривопусков и Генеральный консул России в г. Гюмри Василий Корчмарь. Почетным гостем станет прибывший из России летчик-космонавт, Герой Советского Союза Александр Баландин. Будут представлены выступления студентов и школьников, творческих коллективов, детских ансамблей, представителей общественных организаций российских соотечественников. В завершении праздника состоится возложение цветов к роднику-мемориалу.
В мероприятии примут участие более 400 человек – студенты армянских вузов и филиалов российских вузов в Армении, ученики школ гг. Степанавана и Ванадзора, села Привольное, представители Посольства России и Россотрудничества в Армении.
Пушкинский перевал находится на высоте более двух тысяч метров над уровнем моря. В этом месте, у родника, Пушкин, направлявшийся в Эрзерум, встретил гроб с телом Грибоедова. В 1937 г. в Армении к столетней годовщине смерти Пушкина был сооружен памятник-родник на вершине горы Безобдал, на обочине грунтовой трассы, соединяющей города Степанаван с Кироваканом. Авторы памятника – скульптор Смбат Саркисян и архитектор Георгий Мурза.