2 June 2011 - 08:53 AMT
Հայաստանի կառավարության անցկացրած մոնիտորինգը խոսում է այն մասին, որ անգամ նոտարական գրասենյակների կողմից մատուցվող ծառայությունների սակագների սահմանումից հետո գրասենյակների սեփականատերերը շարունակում են առավելագույն գումար գանձել: Այդ մասին հունիսի 2-ին կառավարության նիստից առաջ հաղորդել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Այս կապակցությամբ Հայաստանի արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը բացատրություններ ներկայացրեց, որոնց համաձայն նոտարական գրասենյակների ստացած տարբերությունը հստակ սակագների սահմանումից հետո զգալիորեն կրճատվել է: Նրա խոսքով, դա կհանգեցնի նրան, որ այդ գրասենյակների միջև մրցակցությունը կբացակայի, իսկ մատուցվող ծառայությունների որակը կնվազի:
Այս կապակցությամբ վարչապետը որոշել է ժամանակավորապես դադարեցնել գրասենյակների գործունեության հանդեպ հսկողությունը և այդ հարցին վերադառնալ որոշ ժամանակ անց` հույս ունենալով, որ ձևավորված մրցակցության արդյունքում ծառայությունների սակագները կնվազեն, իսկ որակը կբարձրանա:

2 June 2011 - 08:53 AMT
Проведенный правительством РА мониторинг говорит о том, что даже после установления тарифов на предоставление услуг нотариальными конторами, их владельцы продолжают взимать максимальные суммы. Об этом 2 июня перед началом заседания правительства сообщил премьер-министр Тигран Саркисян.
В связи с этим министр юстиции Армении Грайр Товмасян представил объяснения, согласно которым маржа, получаемая нотариальными конторами, после установления четких тарифов, значительно сократилась. По его словам, это приведет к тому, что конкуренция между этими конторами будет отсутствовать и приведет к снижению качества предоставляемых услуг.
В связи с этим премьер решил на время приостановить контроль над деятельностью контор и вернуться к нему через определенный период времени, в надежде на то, что в результате сформировавшейся конкуренции стоимость услуг снизится, а качество повысится.