3 June 2011 - 10:16 AMT
Յուրաքանչյուր մարդ անկախ սոցիալական դրությունից պետք է բարձրագույն կրթություն ստանալու հնարավորություն ունենա: Այդ մասին լրագրողներին հայտարարել է Հայաստանի կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը: Նախարարի խոսքերով, հայ հասարակությանն ավելի շատ պետք է հետաքրքրի ոչ թե այն, թե ով է բուհ ընդունվում, այլ այն, թե ինչ մասնագետներ են ավարտում:
Նա կոչ է արել ԶԼՄ-ներին ուշադրություն դարձնել ընդունելության քննություններին և օգնել նախարարությանը պահպանել օբյեկտիվությունը և նվազեցնել կոռուպցիոն ռիսկերը: «Մեր կողմից ընդունված բուհ դիմելու համակարգը ցույց է տվել, որ մենք ճիշտ ուղիով ենք ընթանում»,- նշել է նախարարը:
Աշոտյանը հույս է հայտնել, որ շուտով «Beeline» ընկերությունն աջակցելու է առցանց քննությունների անցկացման հարցում, ինչը չեզոքացնելու է մարդկային գործոնը և ապահովելու է քննություն հանձնելու օբյեկտիվությունը:

Каждый человек вне зависимости от социального положения должен иметь возможность получить высшее образование. Об этом журналистам заявил министр образования и науки Армении Армен Ашотян. По словам министра, армянское общество больше должно интересовать не то, кто поступает в вузы, а то, какие специалисты их оканчивают.
Министр призвал армянские СМИ обращать особое внимание на процесс проведения вступительных экзаменов и помочь министерству сохранить объективность и снизить коррупционные риски. “Принятая нами система поступления в вузы показала, что мы идем по правильному пути”, – отметил он.
Министр образования и науки также выразил надежду, что в скором будущем компания “Beeline» окажет поддержку в вопросе проведения онлайн экзаменов. По его словам, это даст возможность нейтрализовать человеческий фактор и обеспечить объективность сдачи экзаменов.