7 June 2011 - 16:26 AMT
Լուրերը, թե կալանավոր Գագիկ Սաֆարյանը մահացել է «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում, չեն համապատասխանում իրականությանը
Հունիսի 5-ին` ժամը 21:00-ի սահմաններում, կտրուկ վատացել է Հայաստանի արդարադատության նախարարության «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում նախնական կալանքում գտնվող Գագիկ Սաֆարյանի առողջական վիճակը: ՔԿՀ բժշկական ծառայության կողմից ախտորոշվել է «սուր որովայն» և անմիջապես կանչվել է շտապ օգնություն, որը Գագիկ Սաֆարյանին տեղափոխել է ՀՀ ԱՆ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկ: Բժիշկների եզրակացությամբ որոշվել է, որ վերջինս ենթակա է վիրահատման, կալանավորն անմիջապես տեղափոխվել է «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն:
«Էրեբունի» բժշկական կենտրոնում կալանավորը ժամը 22:00-ին հետազոտվել է, որից հետո` վիրահատվել: Հաջորդ օրը` հունիսի 6-ին` ժամը 19:00-ի սահմաններում, նախնական կալանքում գտնվող Գագիկ Սաֆարյանը «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնում մահացել է:
Ինչպես հաղորդում է ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի բաժինը, լուրերն այն մասին, թե իբր կալանավորը մահացել է քրեակատարողական հիմնարկում, և որ շտապ օգնությունը պատշաճ չի արձագանքում քրեակատարողական հիմնարկի կանչերին, չեն համապատասխանում իրականությանը:
Մահվան հանգամանքները պարզելու նպատակով նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն:
Նախկինում չորս անգամ դատապարտված Գագիկ Սաֆարյանը, որը տառապում էր անբուժելի հիվանդությամբ, մեղադրվում էր ՀՀ ՔՕ 38-266-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով և 268-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (թմրամիջոցների կամ հոգեմետ նյութերի ապօրինի շրջանառություն, որը կատարվել է խոշոր չափերով):

7 June 2011 - 16:26 AMT
Минюст РА опроверг информацию о том, что скончавшемуся в тюрьме заключенному не была оказана своевременная медицинская помощь
Министерство юстиции РА опровергло информацию, распространенную армянскими СМИ по поводу обстоятельств кончины одного из заключенных УИУ “Нубарашен”.
Как сообщает пресс-служба ведомства, 5 июня около 21:00 резко ухудшилось состояние здоровья заключенного уголовно-исполнительного учреждения «Нубарашен» Гагика Сафаряна. После осмотра больного медицинский состав УИУ “Нубарашен” поставил диагноз – острое желудочное заболевание, после чего была вызвана скорая помощь.
Скорая помощь доставила Сафаряна в УИУ “Больницу для заключенных”, где доктора пришли к заключению, что больному необходима операция. Сафаряна перевезли в медицинский центр “Эребуни”. В 22:00 в медицинском центре «Эребуни» Сафаряна обследовали, прооперировали, однако 6 июня в 19:00 Гагик Сафарян скончался. Для выяснения причины смерти назначена медицинская экспертиза.
Ранее некоторые армянские СМИ распространили информацию, что якобы Сафарян скончался в УИУ, так как скорая помощь не успела оказать первую помощь.