14.12.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.Ֆրանսիական Electricite de France ընկերությունը հրաժարվել է Հայաստանի 4 բաշխիչ ցանցերի սեփականաշնորհման միջազգային մրցույթին մասնակցելուց: ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանը այս մասին հայտնի է դարձել տեղեկացված աղբյուրներից:
EDF հրաժարվելուց հետո էներգացանցերի սեփականաշնորհմանը հավակնում են երեք ընկերություններ` իսպանական Union Fenosa, ամերիկյան AES Silk Road եւ շվեյցարա-շվեդական ABB-ն: Հիշեցնենք, որ 2000 թվականի գարնանը ռուսաստանյան «Իտերա» ընկերությունը հեռացվել էր մրցույթին մասնակցելուց:
2001 թվականի փետրվարի 28-ին պետք է հայտարարվի Հայաստանի 4 բաշխիչ էներգացանցերի սեփականաշնորհման մրցույթի հաղթողը, իսկ ողջ գործընթացը նախատեսվում է ավարտել 2001 թվականի մարտին: –0–

14.12.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. Французская компания Electricite de France (EDF) отказалась от участия в международном тендере по приватизации 4-х распределительных энергосетей Армении. Об этом Медиамакс сообщил источник в тендерной комиссии.
Источник не уточнил – чем именно вызван отказ Electricite de France. После отказа EDF, в числе претендентов на покупку армянских энергосетей остаются три компании : испанская Union Fenosa, американская AES Silk Road и швейцаро-шведская АВВ. Весной 2000 года от участия в тендере была отстранена россйская компания “Итера”.
5 декабря правительство Армении и Европейский Банк Реконструкции и Развития (ЕБРР) подписали соглашение о прямой продаже 19.9 процентов акций каждой из 4-х энергосетей, выставленных на международный тендер. –0–