PanARMENIAN Media-ն և ՀՀ Մշակույթի նախարարությունը ներկայացնում են բազմաթիվ հեղինակավոր միջազգային մրցույթների դափնեկիր, ջազ դաշնակահար Տիգրան Համասյանի «Տիգրան Համասյան սոլո տրիոյի» (Տիգրան Համասյան – դաշնամուր, Սամ Մինայե – բաս, Արի Հոենիգ – հարվածայիններ) բարեգործական համերգաշարը, որը կազմակերպվում է իր նոր, «Universal Music» ընկերությունում թողարկած «A Fable» ձայնասկավառակի ընծայման առթիվ:
Սեպտեմբերի 17-ին տրիոն համերգ կտա Արցախում՝ Ստեփանակերտի Մշակույթի և երիտասարդության պալատում, սեպտեմբերի 18-ին Երևանի Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի հատուկ միջոցառումների սրահում, սեպտեմբերի 19-ին Գյումրու Աճեմյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնում: Եզրափակիչ համերգը կայանալու է սեպտեմբերի 20-ին, ժամը 19:30-ին Ա.Խաչատրյանի անվան ֆիլհարմոնիկ մեծ համերգասրահում:
Համերգներից ստացված ողջ հասույթը տրամադրվելու է «Հայաստանի հաշմանդամների «Փյունիկ» միություն» բարեգործական ՀԿ-ի ծրագրերի իրականացմանը: Համերգաշարն իրականացվում է «Վիբրոգրաֆուս» ընկերության և «Շանթ» հեռուստաընկերության աջակցությամբ:
1998-ին Երևանյան առաջին ջազ փառատոնում 11-ամյա Տիգրան Համասյանը հայտնություն դարձավ ջազային հանրության համար։
Միայն 2003-ին արժանացել է տարբեր կարգի մրցանակների 5 մրցույթներում, մասնավորապես՝ 3-րդ տեղը Փարիզի ջազ-դաշնակահարների միջազգային մրցույթում, առաջին տեղը Jazz a Juan Revelations-ում, Montreux Jazz Solo Piano Competition-ում, երրորդ տեղը Ջազ-դաշնակահարների մոսկովյան առաջին միջազգային մրցույթում, առաջին տեղը` Մոնակոյի ջազ-դաշնակահարների մրցույթում: 2004-ին լույս է տեսել Տիգրան Համասյանի դեբյուտային ալբոմը` ձայնագրված WORLD PASSION քառյակի հետ: 2008-ին` Նյու Յորք տեղափոխվելուց առաջ, ARATTA REBIRTH խմբի հետ ձայնագրել է “Red Hall” կոչվող ալբոմը: Ներկայում Տիգրան Համասյանը հանդես է գալիս ջազի համաշխարհային աստղերի հետ, գրում և ձայնագրում է նոր ստեղծագործություններ, հրավերներ ստանում աշխարհի լավագույն ջազ փառատոններից և համերգներով հանդես գալիս աշխարհի տարբեր երկրներում:

PanARMENIAN Media и Министерство культуры РА представляют цикл благотворительных концертов лауреата многочисленных известных международных конкурсов – Соло-трио (Тигран Амасян – фортепиано, Сам Минайе – бас, Ари Хоениг – ударные) Тиграна Амасяна, который организован в честь выпущенного компанией “Universal Music” альбома “A Fable”.
17 сентября трио выступит в Арцахе – во Дворце культуры и молодежи Степанакерта, 18 сентября в особом зале мероприятий Центра искусства Гафесчян, 19 сентября – в Государственном драматическом театре имени Ачемяна в Гюмри. Финальный концерт состоится 20 сентября в 19:30 в Филармоническом большом зале имени А. Хачатуряна.
Средства, полученные от концерта, будут предоставлены благотворительной ОО “Союз инвалидов Армении “Пюник”. Концерт реализуется при содействии компании “Вибрографус” и телекомпании “Шант”.
Тигран Амасян родился в 1987 году в Гюмри. Окончил музыкальную школу имени Микаэла Мирзояна в Ереване, затем поступил в музыкальное училище имени П. И. Чайковского. Чуть позже Амасян переехал в Нью-Йорк. В 1998 году на Ереванском первом джаз-фестивале 11-летний Тигран Амасян стал открытием для поклонников джаза. Только в 2003 году в пяти различных конкурсах удостоился призов разных категорий, в частности, 3-е место в Международном конкурсе джаз-пианистов в Париже, первое место в Jazz a Juan Revelations, Montreux Jazz Solo Piano Competition, второе – в Московском первом конкурсе джаз-пианистов, первое в Международном конкурсе джаз-пианистов в Монако. В 2004 году был выпущен дебютный альбом Тиграна Амасяна, записанный с квартетом “WORLD PASSION”. В 2008 году с группой “ARATTA REBIRTH” записал альбом “Red Hall”. В настоящее время он выступает с известными мировыми звездами джаза, занимается созданием новых произведений, получает приглашения с лучших мировых джаз-фестивалей и выступает в разных странах мира.